fot. M. Palembas

Ponad milion podpisów pod wnioskiem o referendum

Już ponad milion podpisów podliczono pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w obronie polskich lasów i ziemi. Dwukrotnie przekracza to wielkość poparcia, potrzebnego, by złożyć wniosek w tej sprawie w sejmie. Mimo to akcja nadal trwa.

Magdalena Bodzenta, dyr. biura poselskiego prof. Jana Szyszki stwierdziła, że złożenie podpisu pod wnioskiem to również forma protestu wobec propozycji rządu i początek dyskusji społeczeństwa na ten temat.

– Na chwilę obecną jest milion osiemdziesiąt tysięcy, a jeszcze blisko 100 kg do przeliczenia. Cały czas spływają podpisy. Jest to początek dyskusji, bo każdy kto podpisze się pod wnioskiem o referendum w obronie polskich lasów i polskiej ziemi wyrazi swój protest przeciwko destabilizacji Lasów Państwowych i przeciwko sprzedaży ziemi obcokrajowcom po roku 2016 – powiedziała Magdalena Bodzenta.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Lasy Państwowe muszą wpłacić do budżetu po 800 mln zł w bieżącym i przyszłym roku. Od roku 2016 r. Lasy będą płacić 2 procent od wartości sprzedaży. W tym roku zostanie także uwolniony obrót ziemią.

Były minister środowiska poseł Jan Szyszko mówi, że trzeba temu zapobiec, aby za dwa, trzy lata nie okazało się, że Polska jest wymierającym narodem, pozbawionym prawa do własności polskiej ziemi.

– Musimy się zdecydowanie bronić. Zależy nam na tym, aby tych podpisów było jak najwięcej. W tej chwili jesteśmy pewni, że doprowadzimy do debaty w Sejmie na temat w ogóle polityki prowadzonej przez obecny rząd w zakresie gospodarowania majątkiem narodowym. Mamy nadzieję, że zmusimy obecny rząd do spojrzenia bardziej troskliwym okiem w sprawy Polski, traktatu akcesyjnego, w sprawy przyszłości naszego narodu, że w końcu być może rząd zacznie myśleć o sprawach Polski i rozpocznie renegocjacje zapisu odnośnie daty uruchomienia możliwości sprzedaży polskiej ziemi. Jest to niezwykle ważne – powiedział prof. Jan Szyszko.

Polskie lasy państwowe i ich rola w jednoczącej się Europie będą również przedmiotem sympozjum naukowego. Jest ono planowane 22 marca w WSKSiM w Toruniu.

RIRM

drukuj