Ponad 6400 ofiar konfliktu na wschodniej Ukrainie

6 417 osób zginęło, a 15 962 zostało rannych w trwającym ponad rok konflikcie na wschodniej Ukrainie – wynika z przedstawionego w poniedziałek raportu Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR).

W opublikowanym raporcie podkreślono, że przytoczone dane dotyczą przypadków udokumentowanych. Rzeczywiste liczby mogą by wyższe.

UNHCHR wskazuje w swym raporcie na poważne naruszenia praw człowieka i nadużycia na wschodniej Ukrainie. W dokumencie wyliczono ostrzały, egzekucje, arbitralne i nielegalne zatrzymania, tortury, handel ludźmi, złe traktowanie, brak sprawiedliwości i odpowiedzialności, a także ograniczenie praw ekonomicznych i socjalnych, dotykające 5 mln ludzi mieszkających w regionach, gdzie trwa konflikt.

W dziesiątym raporcie misji UNHCHR na Ukrainie, który obejmuje okres od 16 lutego do maja 2015 roku, zaznaczono, że widoczny jest znaczny spadek niekontrolowanych ostrzałów po przyjęciu w lutym porozumienia z Mińska w sprawie uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy. Niemniej, ostrzały wciąż trwają, tak samo jak starcia między siłami ukraińskimi i zbrojnymi ugrupowaniami, co oznacza, że ludność cywilna wciąż żyje w strachu. Znaczna jest też, jak napisano w raporcie, liczba cywilnych ofiar z powodu min i niewybuchów.

Wciąż napływają doniesienia o poważnym naruszaniu praw człowieka, zastraszaniu i nękaniu lokalnej ludności przez zbrojne grupy. Misja otrzymała nowe doniesienia o zabójstwach, torturach, pozbawianiu wolności, o pracy przymusowej, grabieżach, żądaniach okupu i wymuszaniu pieniędzy na terenach kontrolowanych przez grupy zbrojne – podkreślono w raporcie.

Wysoki komisarz ONZ do spraw praw człowieka Zeid Ra’ad Al-Husajn oznajmił, że zebrano alarmistyczne doniesienia o doraźnych egzekucjach przeprowadzanych przez ugrupowania zbrojne. Badane są także podobne zarzuty pod adresem sił ukraińskich.

W raporcie wskazano na dramatyczne następstwa konfliktu dla sytuacji ekonomicznej i socjalnej ludności.

Mieszkańcy regionów kontrolowanych przez ugrupowania zbrojne są coraz bardziej izolowani od reszty Ukrainy i są pozbawieni ochrony wobec braku rządów prawa – głosi raport.

W dokumencie podkreślono szczególnie ciężką sytuację takich grup, jak ludzie starsi, niepełnosprawni, rodziny z dziećmi czy ludzie przebywający w ośrodkach opieki społecznej.

Miliony zwykłych kobiet, mężczyzn i dzieci na Ukrainie doświadczają ogromnych trudności, przemocy i żyją w strachu od ponad roku – oświadczył wysoki komisarz Zeid Ra’ad Al-Husajn.

Zaapelował do wszystkich stron o poszukiwanie – poprzez trwały dialog – wspólnego stanowiska w celu pełnego wdrożenia mińskich ustaleń z 12 lutego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl