Ukraina: Armia wycofuje broń o kalibrze 85 mm

Armia Ukrainy wycofuje z linii rozdziału w Donbasie na wschodzie kraju uzbrojenie o kalibrze 85 mm – podał jej rzecznik w obwodzie ługańskim Rusłan Tkaczuk. Prezydent Petro Poroszenko ostrzegł, że w razie zaostrzenia sytuacji broń w każdej chwili może tam powrócić.

„Możecie być pewni, że wycofujemy nasz sprzęt i uzbrojenie według specjalnego planu. Pozwala on na jego błyskawiczny powrót na wcześniejsze pozycje, jeśli Rosjanie i ich najemnicy zechcą złamać porozumienie o zawieszeniu walk” – oświadczył szef państwa w wygłoszonym w niedzielę przemówieniu do rodaków.

Poroszenko odniósł się w nim do wyborów samorządowych w Donbasie, które separatyści chcieli przeprowadzić w terminach innych, niż na pozostałym terytorium Ukrainy, gdzie odbędą się one 25 października. Ostatecznie tzw. republiki ludowe, doniecka i ługańska, postanowiły, że odłożą te wybory na przyszły rok.

Zdaniem prezydenta wybory samorządowe, które – jak zaznaczył – powinny odbyć się zgodnie z ukraińskim prawem, są podstawą pokojowego uregulowania sytuacji w tym regionie. Poroszenko odrzucił jednocześnie pomysły „niektórych polityków”, którzy zachęcają do całkowitego zablokowania Donbasu i odcięcia jego mieszkańców od Ukrainy.

 – Są to prymitywne decyzje, które nie potrzebują ani intelektu, ani woli politycznej na rzecz odrodzenia jedności państwa, ani zdolności dyplomatycznych. Nie jest to mój scenariusz i nie jest to scenariusz większości Ukraińców, którzy chcą pokoju i odnowienia jedności – podkreślił Poroszenko.

W konflikcie z prorosyjskimi separatystami od 1 września obowiązuje zawieszenie broni. W ubiegłym tygodniu siły rządowe i ich przeciwnicy rozpoczęli wycofywanie z linii walk w obwodzie ługańskim uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm. W następnej kolejności broń zacznie być wycofywana w obwodzie donieckim. Celem tych działań jest utworzenie w Donbasie 30-kilometrowej strefy buforowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl