Ponad 2,5 mln rodziców złożyło już wnioski o świadczenie „Dobry Start”

Ponad 2,5 mln rodziców złożyło już wnioski o świadczenie „Dobry Start”, czyli 300 zł wyprawki dla każdego ucznia. Uprawnionych jest 3,4 mln rodzin, a blisko 5 mln uczniów otrzyma świadczenie. W Kancelarii Premiera Rady Ministrów odbyła się na ten temat konferencja premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz szefowych Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Anny Zalewskiej i Elżbiety Rafalskiej.

Wyprawka to w pewnym stopniu program równościowy, bo wyrównuje szanse polskich uczniów – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki. Program „Dobry Start” – jak podkreślił – państwo traktuje jako inwestycję w dzieci, czyli przyszłość Polski. Pieniądze dla polskiej młodzieży pochodzą z uszczelnienia systemu podatkowego i udanej walki z mafiami VAT-owskimi – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

 – To stąd mamy właśnie potrzebne pieniądze na zapewnienie wyprawki. Wyprawka w jakiejś mierze wyrównuje status dzieci. Jest programem równościowym, nie dyskryminuje innych. Objęte są nim wszystkie dzieci. Wyprawka szkolna nie powinna dzielić dzieci na lepsze i gorsze. Każde dziecko powinno mieć równe szanse. Dla mnie edukacja naszej młodzieży to inwestycja w przyszłość Polski. To inwestycja, dzięki której Polska będzie się lepiej i szybciej rozwijać. Nasze wspaniałe talenty w polskich miasteczkach i wsiach muszą być wydobyte. Mam ogromną nadzieję, że poprzez te nasze działania pokazujemy, czym jest wiarygodność w polityce – powiedział premier.

40 proc. wnioskujących już otrzymało wypłaty w kwocie 540 mln zł, a całość programu „Dobry Strat” to 1,4 mld zł – poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Większość wniosków złożono drogą elektroniczną.

 RIRM

drukuj