fot. twitter.com/RzecznikS

Pomoc rządu dla rolników w związku z pomorem świń

Rekompensaty za niższe ceny sprzedaży świń czy z tytułu rezygnacji z chowu tuczników do końca 2018 r.  To niektóre z form pomocy jaką rząd kieruje do rolników, którzy ponoszą duże straty w wyniku afrykańskiego pomoru świń. 

Problem zwalczania ASF był tematem posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa. Wzięli w nim udział m.in. rolnicy i przedstawiciele różnych organizacji.

Zarzucano ministerstwu, że chce zwalczyć ASF poprzez likwidację małych gospodarstw rolnych. Rolnicy zwracali uwagę, że odstrzał dzików jest niewystarczający, a pomoc państwa za mała.

Na te zarzuty odpowiadał wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Wiceszef resortu zapewnił, że intencją rządu jest zlikwidowanie choroby, gdyż inaczej nie będzie możliwy eksport wieprzowiny i odzyskanie rynków poza UE.

Wiceminister zaznaczył, że prawie 2 tys. rolników otrzymało już pieniądze za zlikwidowane tuczniki.

– Próbujemy rekompensować maksymalnie. Ma listę tych, którzy otrzymali środki. Nie są to zakłady mięsne tylko są to rolnicy – jest ich prawie 2 tys. Średnia wypłata wynosi ponad 10 tys. zł. Stu jest takich, którzy otrzymali powyżej 35 tys. Największa wypłata to ponad 1mln zł. To są fakty, to są pieniądze, które szły na konta rolników. Gdy obejmowałem to stanowisko nie było już tylko trzech ognisk, ale było ich więcej – powiedział Jacek Bogucki.

Ostatni program bioasekuracji objął 6 tys. gospodarstw, spośród nich 2,6 tys. zdecydowało się na zaprzestanie hodowli.

Kolejną formą pomocy jest rekompensata dla rolników, którzy na dwa lata zawieszą hodowlę świń oraz mają nie więcej niż 50 świń. Rekompensata ma wynieść ok. 225 zł za tucznika.

RIRM

drukuj