fot. flickr.com

Liczba padłych na ASF dzików w województwie lubuskim wzrosła do 20

Już 20 padłych dzików na ASF znaleziono w województwie lubuskim. Zwierzęta odnaleziono w okolicach Tarnowa Jeziernego.

Główny lekarz weterynarii potwierdził we wtorek późnym popołudniem kolejnych 18 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Tym samym liczba zwierząt padłych na terenie województwa lubuskiego na ASF wzrosła z 2 do 20. Polska z problemem Afrykańskiego Pomoru Świń boryka się od długiego czasu.

ASF powoduje duże straty materialne, dlatego będziemy oczekiwali pełnej informacji od resortu środowiska – mówi szef sejmowej komisji rolnictwa poseł Robert Telus.

– Dlatego zwracamy się do Ministerstwa Środowiska o sprawozdanie na temat zmniejszenia populacji dzika w Polsce jako jednego z wektorów. Będziemy naciskać Ministerstwo Środowiska, aby resort naciskał na myśliwych, żebyśmy prowadzili redukcję. Chociaż po tym przypadku widać, że nie jedynym wektorem jest dzik. Miejsce wystąpienia ASF w województwie lubuskim od ostatniego ogniska dzieli 350 km. Ten dzik nie przefrunął, nie przeszedł też tych 350 km, bo gdyby przeszedł, to po drodze również by zaraził. Widać, że wektorem było coś innego, podejrzewamy, że człowiek – wskazuje.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, ASF – zaledwie 80 km od granicy – zaniepokoił Niemcy, największego producenta wieprzowiny w UE. W związku z powracającym problemem, Komisja Europejska chce uzyskać więcej danych o aktualnej sytuacji w Polsce.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl