fot. PAP/Jakub Kamiński

Przed komisją śledczą ws. Amber Gold trwa przesłuchanie Emila Marata

Sejmowa komisja śledcza badająca aferę Amber Gold przesłuchuje dziś dwóch byłych doradców Marcina P. Jako pierwszy zeznania składa Emil Marat, były doradca zarządu spółki.

Emil Marat świadczył usługi doradcze dla Marcina P. w końcowym okresie jego działalności.

Zeznanie świadek rozpoczął od oświadczenia, w którym stwierdził, że w czasie swojej pracy był przekonany, że zarówno OLT, jak i Amber Gold, to firmy uczciwe. Marat zeznał też, że nie informował Marcina P. o planowanej przez ABW kontroli spółek, bo nie miał takiej wiedzy. Świadek stwierdził: o tym, że ABW interesuje się spółkami mówili dziennikarze i stąd znałem tylko pogłoski. Komisja zwróci się do ABW o ujawnienie stenogramów podsłuchów, ponieważ te, którymi dysponuje nie są precyzyjne.

Przy dzisiejszym przesłuchaniu pojawia się bardzo istotny wątek powiązań służb i biznesu – mówi wiceprzewodniczący komisji śledczej, poseł Tomasz Rzymkowski.

– To są osoby, które przede wszystkim mogą nam powiedzieć o powiązaniach z służbami specjalnymi i roli służb specjalnych w tworzeniu, rozwoju i upadku Amber Gold, ale również wszystkich firm z grupy OLT. To ten styk polityki i służb specjalnych, ale w tle mamy również Amber Gold – wskazuje Tomasz Rzymkowski.

Jako drugi przed komisją ma złożyć dziś zeznania Paweł Kunachowicz, były członek zarządu Amber Gold. Jak zapowiadają śledczy, przesłuchanie również będzie dotyczyć przede wszystkim wiedzy o planach kontroli ABW w spółkach Marcina P.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj