Pomnik polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie? Jest poparcie szefa niemieckiego MSZ

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas deklaruje poparcie dla budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej, który miałby stanąć w Berlinie. O swoim pozytywnym podejściu do tej inicjatywy niemiecki polityk mówił podczas wczorajszej rozmowy z szefem polskiej dyplomacji. Doszło do niej w stolicy Niemiec, do której Jacek Czaputowicz udał się z wizytą.

O deklaracji Heiko Maasa, dotyczącej pomnika upamiętniającego polskie ofiary III Rzeszy, szef polskiego MSZ poinformował podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim niemieckim odpowiednikiem.

Z radością witam pozytywne stanowisko ministra Heiko Maasa dotyczące ewentualnego pomnika na terenie Berlina ofiar reżimu nazistowskiego polskich ofiar, który byłby symbolem, a zarazem ośrodkiem edukacyjnym, który pozwalałby niemieckiemu społeczeństwu poznawać prawdę historyczną o skali polskich strat i ofiar w czasie II wojny światowej. Usłyszałem, że jest nastawienie pozytywne, natomiast jest to inicjatywa bardziej społeczna – powiedział Jacek Czaputowicz.

O inicjatywie budowy pomnika polskich ofiar II wojny światowej minister Czaputowicz miał rozmawiać wczoraj także z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do niemieckiego parlamentu.

Pomysł budowy monumentu znany jest członkom Bundestagu już od dawna. Do chwili obecnej nie podejmowano jednak oficjalnie tej inicjatywy. Okazją do prezentacji projektu pomnika lub wmurowania kamienia węgielnego pod niego mogłaby być przypadająca w przyszłym roku 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na razie nie jest jednak jasne, czy tak się stanie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl