fot. twitter.com/KancelariaSejmu

„Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs: „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. Pomysłodawcą konkursu była Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

Blisko 22 tys. Polaków zostało zamordowanych poprzez strzał w tył głowy.

Katyń to symbol okrucieństwa i zbrodni. Symbol tego, jak daleko był w stanie posunąć się Józef Stalin, w zemście za klęskę w wojnie polsko-bolszewickiej. Prawda o Katyniu dopiero po dziesiątkach lat ujrzała światło dzienne.

– Tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL-u, tak prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej – wskazała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu.

Jednak tę prawdę wciąż na nowo trzeba podejmować, by nie zginęła, towarzyszyła kolejnym pokoleniom oraz była przestrogą.

– Bez Katynia nie rozumiemy współczesnej Polski. Pamięć o tej tragedii stała się częścią naszej tożsamości. Ta pamięć, która dzisiaj nas łączy, miała zginąć – powiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

Ta pamięć łączy pokolenia. Ludzi, którzy o tę prawdę się upominali i tych, którzy dziś dopiero wchodzą w dorosłe życie. To do młodych skierowany był konkurs pod hasłem: „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”. W sumie przesłano około 4 tys. prac. Konkurs składał się z trzech kategorii: plastycznej, literackiej i tekstu piosenki.

– Wasza świadomość historyczna i tożsamość narodowa są niezwykle istotne dla przyszłości Polski i Polaków – ocenił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Stać bezwarunkowo przy prawdzie – z tym przesłaniem do uczestników konkursu zwrócił się prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

– Dajecie nam gwarancję, że w przyszłości również będziecie bronić naszej ojczyzny i naszego społeczeństwa przed totalitaryzmami i zbrodniczymi systemami, które opierają się na kłamstwie – akcentował prof. Przemysław Czarnek.

Laureaci każdej kategorii mogli liczyć na nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca otrzymali laptopy i nagrody rzeczowe. Za zajęcie drugiego: tablet, a trzeciego – czytnik e-book.

TV Trwam News

drukuj