fot. flickr.com

Polski rząd wspiera polskich uczniów na Litwie

Ponad 1100 pierwszoklasistów polskiego pochodzenia, którzy uczczą się na Litwie otrzyma wyprawkę szkolną o wartości tysiąca złotych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości m.in. w ten sposób wspiera Polską oświatę na Litwie. 1 września w polskich szkołach na Litwie naukę rozpoczęło ponad 12 tys. dzieci.

Wyprawki trafiły już do 95 proc. dzieci. Pozostałe zostaną wręczone dziś podczas spotkania wiceministra Jana Dziedziczaka z Polonią.

Przewidziane jest także dodatkowe wsparcie dla najbiedniejszych uczniów.

– Młodzież otrzyma wyprawkę, otrzyma profesjonalny plecak z literaturą w języku polskim, książkami wzbogacającymi język polski i przyborami szkolnymi. Będzie to realne wsparcie. Mamy świadomość, że zwłaszcza w okręgu podwileńskim, solecznickim, takie wsparcie się przyda. Oprócz tego będzie pomoc materialna dla najbiedniejszych uczniów. Zależy nam na tym, by wyrównać szanse uczniów na Litwie, gdyż szkoły polskie są w trudnej sytuacji finansowej – powiedział Jan Dziedziczak.

Wczoraj  weszła w życie także znowelizowana ustawa o Karcie Polaka. Dokument ma ułatwić jego posiadaczom osiedlanie się w Polsce i ubieganie się o polskie obywatelstwo.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji liczy, że do kraju przyjedzie nawet 100 tys. osób polskiego pochodzenia.

RIRM

drukuj