Dobiegają końca konsultacje społeczne ws. mleka i owoców w szkole

Do dzisiaj trwają konsultacje społeczne ws. programów: „Mleko w szkole” oraz „Owoce i warzywa w szkole”. Nowe programy skierowane są dla dzieci z klas I-V szkół podstawowych. Inicjatywa ma na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych.

Według szacunków, z programów skorzysta około 1,9 mln dzieci. Środki na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej.

Dla Polski na rok szkolny 2017/18 przeznaczono około 26 mln euro, z czego 15 mln euro zostanie przeznaczone na dostawy owoców i mleka. Pozostała kwota na przetwory mleczne. Ponadto program wspomogą środki z budżetu krajowego w kwocie 128 mln zł.

Poseł Krzysztof Ardanowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaznacza, że nowy program będzie prostszy w obsłudze.

Sejm zmienił ustawę, bo do tej pory ten program realizowała Agencja Rynku Rolnego, która jest rozwiązywana i przechodzi do nowej struktury od 1 września – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ustaliliśmy więc, że to ta nowa instytucja będzie zajmowała się realizacją tego programu. Ustaliliśmy również, że połączymy oba programy – „warzywa i owoce” oraz „mleko” – które były do tej pory oddzielnymi programami, w jeden. Będzie to prostsze w obsłudze, bo do tej pory zarówno producenci, jak i dyrektorzy szkół zwracali uwagę na pewne problemy administrowania tym programem – wskazuje Krzysztof Ardanowski.

Warunkiem uczestnictwa w programie dla szkół jest przygotowanie przez państwa członkowskie strategii realizacji programu do roku szkolnego 2022/23.

Zgodnie z założeniami dzieci będą dostawać produkty przez 10 wybranych tygodni w każdym z semestrów. Łącznie do szkół trafią 84 porcje owoców i warzyw oraz 74 porcje mleka i przetworów mlecznych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl