fot. PAP/EPA

Polska w zatoce płytkich niżów

Jak informuje IMGW, Wyspy Brytyjskie, częściowo Europa zachodnia po Półwysep Apeniński oraz Europa północno-wschodnia znajdują się pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze dominują niże z frontami atmosferycznymi. 

Polska znajduje się pod wpływem zatoki płytkich niżów. Z zachodu na wschód przemieszcza się płytka zatoka niżowa z linią zbieżności, w ciągu dnia zachodnia połowa kraju znajdzie się w strefie nasuwającego się znad Niemiec frontu okluzji, za którym zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Na wschodzie kraju zalega jeszcze ciepłe i dość suche powietrze polarno-kontynentalne.

W poniedziałek na krańcach wschodnich zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z postępującymi od zachodu kraju przelotnymi opadami deszczu i burzami. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 21 st.C, 23 st.C na krańcach północnych i zachodnich do 26 st.C miejscami na wschodzie. Na wybrzeżu i w rejonach podgórskich od 18 st.C do 21 st.C. Wiatr na północy i wschodzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni, na pozostałym obszarze umiarkowany, północno-zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i zachodzie Dolnego Śląska zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura minimalna od 10 st.C do 14 st.C, w rejonach podgórskich miejscami 9 st.C. Wiatr na krańcach wschodnich słaby z kierunków południowych, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 60 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. We wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i burze, prognozowana suma opadów w czasie burz do 15 mm, a na południowym wschodzie do 25 mm. Przelotne opady deszczu również miejscami na południowym zachodzie i na wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 18 st.CC, 20 st.C na północy i w rejonach podgórskich do 23 st.C na południowym wschodzie, na wybrzeżu miejscami 17 st.C. Wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 60 km/h.

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 24 st.C. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże, okresami umiarkowane. Przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna 14 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, po przejściu frontu skręcający na zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h. We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 22 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

W poniedziałek w południe ciśnienie w Warszawie wyniesie 1002 hPa i będzie nieznacznie spadać.

 

PAP

drukuj