fot. Monika Bilska

Polska w zasięgu wyżu

Jak informuje IMGW zachodnia i centralna Europa oraz południowa Skandynawia jest w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Holandią. Nad północną Europą pogodę kształtuje niż, układem frontów atmosferycznych, z ośrodkiem nad Islandią. Polska znajduje się w zasięgu klina wyżu znad Holandii, w chłodnej polarnej morskiej masie powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1017 hPa i początkowo będzie się wahać, później zacznie spadać.

W sobotę na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na północy i na krańcach południowych, głównie w górach, zachmurzenie okresami wzrastające do dużego i tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16 st. do 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie przeważnie małe, jedynie na północy kraju miejscami umiarkowane i duże. Na południu kraju, głównie w kotlinach górskich mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 6 st., 7 st. na wschodzie i południowym zachodzie do 10 st. na południu i do 13 st. nad samym morzem. W kotlinach sudeckich około 4 st., 5 st. Wiatr na południu słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

W niedzielę w południowej połowie kraju zachmurzenie na ogół małe, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17 st. na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie oraz na Podhalu do 24 st. na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr na południu kraju słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, nad morzem dość silny, porywisty, południowo-zachodni. Porywy wiatru nad morzem do 65 km/h, na pozostałym obszarze kraju do 55 km/h.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu przejściowo wzrastające do dużego. Temperatura maksymalna 18 st. Wiatr umiarkowany i okresami porywisty, pod wieczór słabnący, północno-zachodni. W nocy zachmurzenie małe. Temperatura minimalna 8 st. Wiatr słaby południowo-zachodni. W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 20 st. Wiatr umiarkowany i okresami porywisty, południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj