fot. flickr.com

Polska przygotowała swoją propozycję dokumentu ws. polityki przemysłowej Unii Europejskiej

Gotowe jest już stanowisko Polski na temat przyszłej polityki przemysłowej Unii Europejskiej. Dyskusja na ten temat będzie się toczyć na forum unijnym jesienią.

Polityka konkurencji, nowe technologie, środowisko naturalne oraz wyzwanie zewnętrzne dla UE związane z polityką handlową – to najważniejsze zagadnienia ujęte w stanowisku Polski. Nasz kraj zaznacza potrzebę powołania Europejskiego Urzędu Antymonopolowego, zwłaszcza w zakresie gospodarki cyfrowej.

Unijna agenda dotycząca polityki przemysłowej będzie powstawała jesienią, ale do tej dyskusji państwa członkowskie przygotowują się od wielu miesięcy, przedstawiając swoje stanowiska. Takie stanowiska przedstawiła już Francja i Niemcy. Polska jest kolejnym państwem, który takie stanowisko opracował, przygotował, a przyjął je Komitet do Spraw Europejskich i jest teraz podstawą do tej pogłębionej dyskusji – mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Polska chce, aby polityka w zakresie klimatu i energetyki uwzględniała różnice w poziomie rozwoju państw Wspólnoty – zaznaczył wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański. Dlatego proponujemy konkretne narzędzia.

Jednym z instrumentów, który potencjalnie może rozwiązać ten problem i obniżyć napięcia w tym obszarze jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej, który byłby skierowany do sektorów, regionów, państw dla których transformacja miałaby najpoważniejsze konsekwencję, przenosiłaby najpoważniejsze koszty. Czy to koszty w ścisłym tego słowa znaczeniu, czy to koszty społeczne, czy też polityczne – mówił Konrad Szymański.

Polska została zobowiązana do przygotowania dokumentu ws. polityki przemysłowej do końca obecnego roku. Przygotowane przez nasz kraj stanowisko integruje w niespotykanym dotychczas stopniu rożne dziedziny funkcjonowania UE. Wypracowane w toku wspólnotowej dyskusji wnioski będą stanowić wskazania dla Komisji Europejskiej. Komisja do przedstawienie długoterminowej wizji w tym zakresie została wezwana przez Radę Europejską.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl