fot. PAP/EPA

UE: Jesienią międzynarodowa konferencja w sprawie pomocy dla Ukrainy

Jesienią odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona pomocy dla Ukrainy – uzgodniono we wtorek w Brukseli na spotkaniu przedstawicieli państw i instytucji zaangażowanych we wspieranie tego kraju. Warunkiem otrzymania pomocy są reformy na Ukrainie.

– Warunkiem trwałej stabilizacji na Ukrainie jest postęp we wdrażaniu reform (…). Zachęcamy ukraiński rząd do kolejnych kroków w kierunku reformy konstytucyjnej, decentralizacji i reformy sądownictwa – powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele na wtorkowym spotkaniu koordynacyjnym z udziałem przedstawicieli krajów UE, a także m.in. USA, Kanady, Japonii, Szwajcarii oraz międzynarodowych organizacji i instytucji finansowych, takich jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Komisarz podkreślił też konieczność walki z korupcją i ochrony praw mniejszości, w tym rosyjskojęzycznej mniejszości na Ukrainie.

– Każde wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej będzie powiązane i uzależnione od postępu reform – oświadczył Fuele.

We wtorek nie padły konkretne nowe obietnice pomocy finansowej dla Ukrainy, a jedynie uzgodnienia dotyczące koordynacji wsparcia i przygotowań do planowanej na jesień międzynarodowej konferencji darczyńców i inwestorów.

Ukraiński wicepremier Wołodymyr Hrojsman zapowiedział, że przed jesienną konferencją rząd w Kijowie przygotuje „strategię odbudowy” kraju na lata 2014-2016, która ma uwzględniać także potencjalne źródła finansowania planowanych działań. Na tej podstawie Ukraina i ofiarodawcy pomocy mają wspólnie oszacować potrzeby finansowe tego kraju na realizację priorytetowych zadań.

Według Hrojsmana Ukraina potrzebuje też pomocy na uporanie się z pilnymi problemami, jak zapewnienie skutecznej kontroli nad wschodnią granicą kraju.

– Mamy już doświadczenie w pilnowaniu zachodniej granicy, ale teraz poważnie musimy zabrać się za pracę na wschodniej granicy (…), która może w przyszłości stać się granicą UE – powiedział Hrojsman.

Według niego konieczna jest też pomoc na zapewnienie opieki uciekinierom z ogarniętych konfliktem zbrojnym wschodnich regionów kraju, a także na wypracowanie specjalnego planu odbudowy dla przemysłowego regionu Donbasu na wschodniej Ukrainie.

27 czerwca Ukraina podpisała z UE umowę stowarzyszeniową, obejmującą porozumienie o wolnym handlu, która zobowiązuje ten kraj m.in. do przeprowadzenia szeregu reform. Zmagająca się z rebelią prorosyjskich separatystów we wschodnich regionach oraz głębokim kryzysem gospodarczym Ukraina potrzebuje jednak międzynarodowej pomocy na ustabilizowanie sytuacji i złagodzenie kosztów planowanych reform.

W marcu UE przyjęła pakiet pomocowy dla tego państwa o wartości ponad 11 mld euro. Składają się na niego m.in. granty oraz pożyczki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. UE postanowiła także jednostronnie otworzyć swój rynek dla eksportu z Ukrainy, co ma przynieść producentom z tego kraju oszczędności rzędu 500 mln euro rocznie.

PAP

drukuj