EBC wprowadzi program luzowania ilościowego wart 1 bln euro

EBC wprowadzi program luzowania ilościowego (QE) wart 1 bln euro, który będzie polegał na skupowaniu obligacji wartych 60 mld euro miesięcznie – poinformował szef banku Mario Draghi.

Celem programu jest ożywienie gospodarki strefy euro oraz podniesienie inflacji do planowanego przez EBC poziomu 2 procent.

Wprowadzeniu programu luzowania ilościowego od początku przeciwstawiał się Berlin. Także dla Polski, a zwłaszcza dla osób, które mają niespłacony kredyt we frankach, to bardzo niekorzystne rozwiązanie

Przed takim scenariuszem przestrzegał dziś Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

– Jeśli dojdzie do dodruku i wyniesie on do 500 mld euro, to euro osłabi się, ale nieznacznie. Jeśli miałby to być 1 bilion euro, to ta waluta osłabi się bardzo znacznie w stosunku do dolara. Te wszystkie scenariusze mają wpływ na polską walutę, a zwłaszcza na kurs polskiej waluty wobec franka szwajcarskiego – ocenił Jerzy Bielewicz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl