fot. PAP/Leszek Szymański

Polska pomaga innym krajom w walce z koronawirusem

Polska aktywnie wspiera inne kraje w walce z koronawirusem. Do Stanów Zjednoczonych w czwartek wyruszyła polska misja medyczna. Na pokładzie samolotu znalazł się dziewięcioosobowy zespół z Wojskowego Instytutu Medycznego. Z kolei na Białoruś wyruszył konwój z pomocą humanitarną, finansowaną przy udziale spółek Skarbu Państwa.

To już kolejna misja medyczna polskich lekarzy wojskowych – tym razem w Chicago. Przez 9 dni lekarze anestezjolodzy, ratownicy medyczni i pielęgniarki będą nie tylko pomagać swoim amerykańskim kolegom po fachu, ale także zdobywać doświadczenie – mówi dowódca misji kapitan Jacek Siewiera.

– Celem misji jest realizacja wymiany doświadczeń zarówno w obszarze organizacyjnym, jak i w obszarze klinicznym pomiędzy lekarzami z Polski a lekarzami i personelem medycznym ze Stanów Zjednoczonych – wskazuje kpt. Jacek Siewiera.

Medycy posiadają szerokie kompetencje. Już wcześniej nieśli pomoc w walce z koronawirusem we włoskiej Lombardii – zaznacza minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Misja włoska przyniosła cały szereg doświadczeń, które są wykorzystywane już teraz w leczeniu osób zakażonych, w organizacji oddziałów w szpitalach, w samej organizacji szpitali, które są przeznaczone wyłącznie dla leczenia osób zakażonych, to tzw. szpitale jednoimienne – podkreśla minister Mariusz Błaszczak.

W czwartek na Białoruś wyruszył także konwój z pomocą humanitarną. W transporcie, jaki zapewnia Państwowa Straż Pożarna, znalazło się 50 tysięcy litrów środków dezynfekcyjnych, 100 tysięcy maseczek chirurgicznych, 30 tysięcy litrów środków antyseptycznych, 75 tysięcy litrów płynów i tysiąc opakowań leku Arechin – informuje wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

– Epidemia nie zna granic. Wspólnie powinniśmy walczyć z tym wielkim zagrożeniem – zaznacza minister Marcin Przydacz.

Darczyńcami pomocy są spółki Skarbu Państwa i Ministerstwo Zdrowia.

– Spółki Skarbu Państwa są od pierwszego dnia epidemii, od początku tych problemów, które dotykają cały świat są niezwykle aktywne na wielu polach – zwraca uwagę wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Tego typu pomoc to wyraz solidarności z innymi krajami w dobie walki z koronawirusem – wskazuje szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

– Dzisiejsza pomoc przekazywana dla narodu białoruskiego jest wyrazem takiej pomocy, takiego braterstwa i solidarności w sytuacji, w której my jako Polacy możemy się podzielić z Białorusinami – wskazuje minister Michał Dworczyk.

Tymczasem wczoraj czterech medyków Wojskowego Instytutu Medycznego rozpoczęło trzydniową misję szkoleniowo-medyczną w Słowenii.

TV Trwam News

drukuj