fot. https://twitter.com/OpiekunKalisz

Polska pomaga dziewczętom z Republiki Środkowej Afryki

Maszyny do szycia z Polski pomagają dziewczętom w Republice Środkowej Afryki. Wszystko w ramach akcji prowadzonej przez część parafii wspólnie z Papieską Organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ks. bp Mirosław Gucwa, ordynariusz diecezji Bouar w Republice Środkowej Afryki, zwracał uwagę w „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam, że to właśnie kobiety są największymi ofiara konfliktu w tym kraju. Stąd duże znaczenie ma pomoc skierowanej właśnie do nich. [czytaj więcej]

Staramy się pomóc tym dziewczętom. Otrzymuję pomoc z diecezji tarnowskiej, a ostatnio z diecezji poznańskiej. Parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia zorganizowała pomoc na zakup maszyn, dlatego że po trzyletniej formacji dziewczęta, które wybrały krawiectwo otrzymują maszynę do szycia. Te, które wybiorą fryzjerstwo, gastronomię dostaną odpowiedni sprzęt, aby móc zacząć na siebie zarabiać – wyjaśnił ks. bp Mirosław Gucwa.

Pomoc trafia do szkoły „Wstań i idź” w diecezji Bouar. Kształci się tam kilkadziesiąt dziewcząt w klasach: krawieckiej, gastronomicznej i fryzjerskiej. Wiele z nich mimo młodego wieku wychowuje już dzieci. W tym roku z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu trafiły tam środki na zakup 15-tu maszyn do szycia.

Diecezja kaliska z kolei zainicjowała akcję pod hasłem „Pakiety edukacyjne dla młodych mam z Republiki Środkowej Afryki”. W jej ramach można przekazać środki na zakup pakietu dla uczennic ze szkoły w Afryce lub na opłatę za naukę.

RIRM

drukuj