Polska pod wpływem niżu

Jak informuje IMGW, Rosja i Półwysep Iberyjski znajdować się będą w zasięgu wyżów, nad pozostałą częścią Europy dominować będą niże. Polska będzie pod wpływem niżu, którego ośrodek, pogłębiając się, przemieści się znad południowej Danii nad zachodnią Estonię. Przez obszar kraju, z zachodu na wschód, przemieści się zatoka niżowa z frontem atmosferycznym. Napływać będzie powietrze polarno-morskie, początkowo przed frontem ciepłe, za frontem chłodne. 

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 977 hPa i będzie rosnąć.

W poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Gdzieniegdzie opady drobnego gradu lub krupy śnieżnej. W rejonach podgórskich przelotne opady deszczu ze śniegiem, wysoko w górach przelotne opady śniegu. W Tatrach i miejscami w Beskidach Zachodnich przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 6 do 9 st., cieplej na południu Górnego Śląska, w Małopolsce, na Kielecczyźnie, Podkarpaciu, południu Mazowsza i Lubelszczyźnie, od 9 do 12 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, a na wybrzeżu silny i bardzo silny (40 km/h do 60 km/h), z kierunków zachodnich. Porywy wiatru od 65 km/h, 70 km/h na wschodzie do 80 km/h, 85 km/h na pozostałym obszarze Polski, i do 90 km/h na wybrzeżu; wysoko w Tatrach do 110 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Okresami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w rejonach podgórskich i górach śniegu. Temperatura minimalna od -1 do 3 st.; w rejonach podgórskich miejscami -2 st. Wiatr z kierunków zachodnich, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, początkowo silny i bardzo silny (40 km/h do 50 km/h), w porywach do 75 km/h, stopniowo słabnący; na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany, tylko początkowo dość silny, w porywach do 60 km/h.

We wtorek zachmurzenie całkowite, we wschodniej połowie kraju początkowo umiarkowane i małe. Przemieszczające się z zachodu na wschód opady deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz. W rejonach podgórskich opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Na południowym zachodzie prognozowana suma opadów od 5 mm do 15 mm. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Podhalu o 5 cm do 10 cm, a wysoko w Tatrach o 15 cm. Wiatr umiarkowany, w południowej połowie kraju wzmagający do dość silnego, w porywach do 80 km/h, w rejonach podgórskich do 90 km/h, a wysoko w górach do 120 km/h. Wiatr południowo-zachodni i południowy od zachodu skręcający na zachodni i północno-zachodni.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, możliwa burza, burzy mogą towarzyszyć opady niewielkiego gradu. W razie burzy wysokość opadu może sięgnąć 10 mm. Temperatura maksymalna 10 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, w czasie burz porywy do 70 km/h, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami rozpogodzenia. Przed północą przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna 0 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. We wtorek zachmurzenie duże. Przed południem opady śniegu i deszczu ze śniegiem, po południu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 8 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywy do 50 km/h, południowy i południowo-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl