Polska może stracić 100 mld zł

Nie milkną echa po wczorajszym wystąpieniu premiera Donalda Tuska. Szef rządu przedstawiał informację na temat europejskiej polityki rządu. Stracimy na niej ponad 100 mld zł.

Donald Tusk zapowiedział m.in., że w przewidzianej na lata 2014-2020 nowej, perspektywie finansowej nasz kraj może otrzymać nawet 400 miliardów złotych.

Jednak jak mówi poseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk, kwota od której premier powinien rozpocząć negocjacje w sprawie budżetu Unijnego powinna być wyższa.

– Powinno być ponad 330 mld zł na politykę spójności i zdecydowanie ponad 170mld zł na wspólną politykę rolną. Czyli sumarycznie ponad 500mld zł. Natomiast pan premier mówił coś o 400 mld zł, czyli nie rozpoczynając negocjacji oddał przynajmniej 100mld złotych – zaznaczył poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Jak dodaje poseł, niewykluczone, że premier mówiąc o kwocie 400 miliardów złotych dostosował ją już do tego, co chcą Niemcy.

Zdaję sobie sprawę, że te negocjacje będą trudne, bo wszystkie środki, o których mówiłem wynikają z takiego budżetu, który nazywa się dużym budżetem. Choć naprawdę taki nie jest, sięga ponad 100 mld euro na 7 lat dla 27 krajów UE. Zapewne w związku z tym, że Niemcy chcą go zmniejszyć przynajmniej o 100 mld euro na pewno będzie mniejszy. Być może pan premier dokonuje tego dostosowania. Wygląda na to, że stracimy ponad 100 mld zł. Nie ma tu żadnego sukcesu tylko szykuje się gigantyczna klęska.-dodał poseł Zbigniew Kuźmiuk.

 

Wypowiedź posła Zbigniewa Kuźmiuka


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj