fot. Monika Bilska

Współpraca państw UE w walce z wyłudzeniami VAT

 Polski resort finansów zaproponował odpowiednikom z krajów Unii Europejskiej deklarację dotyczącą walki z wyłudzeniami VAT. Rozmowy ministrów na ten temat zaplanowano w Warszawie pod koniec stycznia.

Według Komisji Europejskiej problem jest m.in. powolna wymiana informacji w Unii o podatnikach, np. zamieszanych w karuzele VAT-owskie, co znacznie utrudnia analizę danych.

Polska jest liderem, jeśli chodzi o zaawansowane narzędzia analityczne i proponuje m.in. sieć umów o pogłębionej współpracy między administracjami podatkowymi w Unii Europejskiej.

O potrzebie koordynacji międzypaństwowej w obszarze VAT mówi dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego.

– Karuzele VAT-owskie wyłudzające nienależne jego zwroty na naprawdę ogromną skalę, korzystają z mechanizmu nabycia bądź sprzedaży wewnątrzwspólnotowej, tzn. że kręcą się one ponad wewnętrznymi granicami Unii Europejskiej. Na tychże granicach obowiązuje zerowa stawka podatku VAT. Koordynacja działań, współpraca pomiędzy państwami członkowskimi UE jest jak najbardziej wskazana. Jej pogłębianie jest także wskazane. Polska ma doświadczenie ostatnich lat, ma pomysły, które polski rząd wdrożył w naszej gospodarce, w naszym systemie podatkowym, tak na poziomie legislacyjnym, jak i egzekucyjnym, które mogą służyć na przykład innym krajom unijnym – zaznacza ekonomista.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że Polska jako jedyna ma system wymiany informacji z bankami STIR. Prowadzi również zaawansowane analizy plików JPK.

Wolumen wyłudzeń VAT w UE wynosi 40-60 mld euro rocznie.

RIRM

drukuj