fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Prof. S. Góźdź: Nową wartością Narodowej Strategii Onkologicznej jest to, że pozwala nam ocenić jakość programu leczenia. Tego do tej pory w polskiej służbie zdrowia nie było  

Nową wartością Narodowej Strategii Onkologicznej jest to, że pozwala nam ocenić jakość programu leczenia. Inaczej mówiąc przedstawiamy mierniki jakości leczenia. Tego do tej pory w polskiej służbie zdrowia nie było mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Rusza długo zapowiadana Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030. Jej głównym celem jest obniżenie zachorowalności oraz umieralności na choroby nowotworowe i poprawa jakości opieki nad pacjentami onkologicznymi. Planowany nakład budżetu państwa na realizację strategii tylko na ten rok ma wynieść ponad 250 mln zł.

To wszystko powoli nabiera realnych kształtów. Na pewno te działania już teraz pozwalają myśleć o poprawie sytuacji polskiej onkologii. […] Jednym z kolejnych działań w tym zakresie jest Krajowa Sieć Onkologiczna, gdzie prowadzimy pilotaż w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim. Nową wartością tej strategii jest to, że pozwala nam ocenić jakość programu leczenia. Inaczej mówiąc przedstawiamy mierniki jakości leczenia. Jest ich 35. One w bardzo obiektywny sposób przedstawiają faktyczny obraz naszej pracy. Tego do tej pory w polskiej służbie zdrowia nie było – podkreślił prof. Stanisław Góźdź.

Jak zauważył gość Radia Maryja, onkologia jest pierwszą dziedziną, w której sami się poddajemy. Natomiast jest to jedyna droga, pozwalająca poprawić naszą jakość zdrowia – dodał.

Czyli zmusza nas do refleksji własnych działań. To jest nadrzędna wartość. To, na co przede wszystkim zwracamy uwagę, żeby nie powtarzać badań diagnostycznych, ponieważ one zdecydowanie opóźniają proces leczenia. Dlatego minister zdrowia bardzo mocno postawił na jakość w patomorfologii, a ta do tej pory była piętą achillesową, z którą nikt nie mógł sobie poradzić. […] To, co dotychczas było niemożliwe, stało się faktem. Co prawda jest to proces, ale warto było zacząć tę drogę. Wiemy, jak powinna być wdrażana Krajowa Sieć Onkologiczna, gdzie mamy też determinację rządu i premiera – podkreślił dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.

Za wykonanie zadań dotyczących Strategii odpowiedzialny jest minister zdrowia, a do każdego zadania przypisany został realizator. Program będzie finansowany z budżetu szefa resortu.

Rak jest na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów. Każdego roku choroby nowotworowe zabijają 100 tys. Polaków.

Cała rozmowa z udziałem prof. Stanisława Góździa w ramach „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj