fot. PAP/Lech Muszyński

Trwa kampania prezydencka. Prezydent A. Duda odwiedził województwo zachodniopomorskie i lubuskie. R. Trzaskowski obiecywał obniżenie VAT

Kampania wyborcza w toku. Pojedynek toczy się już tylko między dwoma kandydatami. W wyścigu prowadzi ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda.

Rafał Trzaskowski robi, co może, by dogonić prezydenta Andrzeja Dudę. W czwartek obiecał obniżenie podatku VAT.

– Ten podatek po to, żeby dynamizować konsumpcję, w mojej ocenie powinien być o 1 proc. obniżony – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na prezydenta RP.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej najwidoczniej zapomniał, że to jego partia podwyższyła Polakom VAT z 22 na 23 procent. W środę Rafał Trzaskowski sięgnął po elektorat Szymona Hołowni. Teraz, z pomocą Donalda Tuska, liczy na poparcie Konfederacji.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu, w czasie jego rządów, relacje z Krzysztofem Bosakiem wyglądały tak:

Środowiska narodowe od zawsze były na celowniku Platformy Obywatelskiej. Teraz, gdy Rafał Trzaskowski potrzebuje każdego głosu, jego partia zmieniła ton.

– Wszystkie te stwierdzenia mają tylko charakter deklaratywny, nie powinny być traktowane jako wiążąca obietnica. Będzie to jednak prezydent Koalicji Obywatelskiej – wyjaśnił dr Łukasz Stach, politolog.

Rafał Trzaskowski chwyta się każdego możliwego sposobu, by poprawić swój wizerunek. Wczoraj ogłosił, że rozmawiał z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą.

– Dziś rozmawiałem z Barackiem Obamą o demokracji w Polsce, o znaczeniu naszego kraju dla zjednoczonej Europy, a także o tym, jak kluczową sprawą jest sojusz polsko-amerykański. Zaufanie między naszymi narodami to fundament relacji transatlantyckich – napisał rywal Andrzeja Dudy.

Pytanie, czy Rafał Trzaskowski w ogóle wie, kto rządzi w USA?

Internauci nie kryli zaskoczenia.

Rafał Trzaskowski zapowiedział także utworzenie bezpartyjnej Kancelarii Prezydenta RP.

– Silny prezydent to oczywiście prezydent niezależny. To prezydent, który umie się unieść ponad swoje otoczenie, to prezydent, który opiera się na radzie bardzo wielu środowisk, ale to przede wszystkim prezydent, który odbudowuje na serio wspólnotę – stwierdził wiceprzewodniczący PO.

Rafał Trzaskowski cały czas posiłkuje się jednak wsparciem ze strony partyjnych działaczy z Pomorza.

– Karta wyborcza dla każdej obywatelki i każdego obywatela jest możliwością wpływania na rzeczywistość i do tego będziemy zawsze namawiać i zachęcać. 12 lipca liczymy, że nie tylko Gdańsk, nie tylko Kosakowo, nie tylko Rumia, ale całe Pomorze będzie miało jak najwyższą frekwencję – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Plakaty Andrzeja Dudy są natomiast niszczone przez wyborców opozycji. Efekt zobaczyć można na poniższym filmie.

Rafał Trzaskowski nie zaprotestował przeciwko takim działaniom.

Prezydenta Andrzeja Dudę poparli dziś samorządowcy wraz z prezesem Związku Samorządów Polskich Adamem Ciszkowskim.

– Chciałbym zaapelować i poprosić wszystkich samorządowców, a także wszystkich mieszkańców całej Polski, żeby poparli w nadchodzących wyborach pana prezydenta Andrzeja Dudę, ponieważ tylko on gwarantuje taką współpracę. Współpracę pomiędzy samorządami, rządem i prezydentem – apelował Adam Ciszkowski, burmistrz Halinowa i prezes Związku Samorządów Polskich.

Jak mówiła starosta jarociński Lidia Czechak, bez pomocy rządu Prawa i Sprawiedliwości nie udałoby się uniknąć obecnego kryzysu.

– Tutaj dziękujemy, że jest dobra współpraca prezydenta, rządu, samorządu, że te pieniądze mogły tak naprawdę w bardzo szybkim tempie trafić do przedsiębiorców małych i dużych firm. U mnie w powiecie wypłaciliśmy już 130 mln przedsiębiorcom. To jest 5 tysięcy uratowanych miejsc pracy. Nie mamy bezrobocia – zaznaczyła Lidia Czechak, starosta jarociński.

Obecnie każdego dnia do polskich przedsiębiorców trafia miliard złotych wsparcia. Dodatkowe środki dla rolników zapowiedział prezydent.

– Tutaj rolnikom obiecałem pięć lat temu, że zrobię wszystko, by polska ziemia była chroniona i dopełniłem tego zobowiązania. Jest dzisiaj chroniona – podkreślił w Stargardzie Andrzej Duda.

Prezydent odwiedził dziś województwo zachodniopomorskie i lubuskie. Prosił mieszkańców o wsparcie w drugiej turze wyborów.

– Chcę nadal realizować w Polsce politykę dla człowieka, dla rodziny; bronić rodziny, bronić dzieci, bronić tego, co najważniejsze, budować Polskę dla przyszłych pokoleń. A nie bronić jakiejś elity, jakiegoś warszawskiego salonu, żeby mogli sobie swoje interesiki robić i żeby byli cały czas na piedestale i żeby byli jakąś lepszą częścią polskiego społeczeństwa. Nie. Wszyscy Polacy są równi i wszyscy mają być równo traktowani – zwracał uwagę Prezydent.

Według najnowszego sondażu na Andrzeja Dudę zagłosować ma 49 proc. wyborców, na Rafała Trzaskowskiego – 46,4 procent. Ponad 4 procent wyborców jest niezdecydowanych.

TV Trwam News

drukuj