fot. PAP

Spotkanie ws. wotum nieufności dla rządu

PiS organizuje dziś w Sejmie spotkanie ws. konstruktywnego wotum nieufności dla rządu premiera Donalda Tuska. Zaproszenie do szefów klubów PSL, SLD, koła SP oraz Polski Razem wystosował przewodniczący KP PiS poseł Mariusz Błaszczak.

Wicepremier i szef ludowców Janusz Piechociński spotka się natomiast z prezydentem Bronisławem Komorowskim, ma rozmawiać także z premierem Donaldem Tuskiem. Tematem rozmów mają być ujawnione w mediach nagrania z podsłuchów.

Szef PSL zapowiedział, że od dziś zaczyna „spotkania z tymi, którzy chcą rozmawiać”, by ustalić, który scenariusz rozwiązania kryzysowej sytuacji jest realistyczny. Jak na razie nie wiadomo czy spotka się w Sejmie z politykami PiS-u. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziała SP . Przybędzie też szef Polski Razem Jarosław Gowin.

SLD nie chce rozmawiać z PiS-em. Politycy tej partii podkreślają, że najlepszym sposobem sprawdzenia, czy rząd Tuska ma większość, jest głosowanie nad wotum zaufania dla premiera. Tak Twój Ruch nie ma zamiaru rozmawiać z PiS.

Wiceprezes PiS Beata Szydło podkreśla, że należy wyłonić rząd techniczny, który ustabilizowałby sytuację w Państwie i poczynił przygotowania do wcześniejszych wyborów.

– Największy sprawdzian jest dla PSL-u, bo jeżeli PSL jest partią, która myśli o Polsce, to powinien w tej chwili zrobić jedno: wyjść z koalicji i stanąć po stronie naszej propozycji utworzenia rządu technicznego. Potrzebne jest konstruktywne wotum nieufności i wówczas możemy myśleć o uspokojeniu sytuacji w Polsce. Same wcześniejsze wybory nie rozwiążą sytuacji. To byłoby tylko i wyłącznie podanie tlenu Tuskowi. On wtedy stworzyłby swoje listy wyborcze na tej zasadzie, że wyeliminowałby tych polityków PO, którzy są dla niego niewygodni, a potem dogadałby się z lewicą. Oczywiście te wybory by przegrał, ale dogadałby się z SLD, być może z Palikotem (jeśli by wszedł), być może z PSL-em i utworzyliby rząd – powiedziała poseł Beata Szydło.

Tygodnik „Wprost” opublikował kolejne stenogramy m.in. rozmów szefa MSZ Radosława Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz prezesa Orlenu Jacka Krawca z b. rzecznikiem rządu Pawłem Grasiem oraz ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim.

RIRM

drukuj