PGNiG zawarło na 24 lata umowę na dostawy LNG z Cheniere Marketing International

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę długoterminową na zakup gazu ziemnego LNG z amerykańską firmą Cheniere Marketing International. Władze polskiej spółki poinformowały, że umowę zawarto na 24 lata.

Dostawy będzie przyjmował Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Jeśli chodzi o ilość dostaw LNG, to w latach 2023–2042 będzie to ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.

Do podpisanej dziś umowy odniósł się na konferencji prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że Polska bardzo blisko chce i współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa. Prezydent dodał, że liczy, iż umowa będzie wstępem do dalszych działań.

Dziś obecne są na polskiej ziemi amerykańskie jednostki wojskowe. Cieszę się, że ta współpraca rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jeżeli patrzę na to, to mogę powiedzieć, że to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a USA, o którym także marzył kiedyś – i mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością – prezydent Lech Kaczyński. Jeszcze raz dziękuję firmie Cheniere i PGNiG za to, że ta umowa jest zawierana. Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale – zaznaczył Andrzej Duda.

W ocenie PGNiG, warunki umowy (w tym konkurencyjna cena) są satysfakcjonujące w kontekście realizacji Strategii Grupy Kapitałowej Spółki w zakresie rozwoju handlu LNG na rynkach światowych.

Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla dostaw od Cheniere będą terminale skraplające w Luizjanie i w Teksasie.

PAP/RIRM

drukuj