fot. PAP/Andrzej Grygiel

J. Kwieciński: W najbliższych 10 latach krajowa produkcja biogazu może sięgnąć 4 mld metrów sześciennych

W najbliższych 10 latach krajowa produkcja biogazu, wykorzystywanego w sieciach gazowych i transporcie, może sięgnąć 4 mld metrów sześciennych. To mniej więcej tyle, ile wynosi obecne polskie wydobycie gazu ziemnego i 1/5 krajowego zapotrzebowania na gaz – ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Uczestniczył on w panelu otwierającym 12. edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zdaniem prezesa Jerzego Kwiecińskiego w bliskiej perspektywie, gaz będzie paliwem przejściowym między węglem a odnawialnymi źródłami energii.

Szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podkreślił przy tym rosnącą rolę gazu pochodzącego z biomasy.

– Będziemy chcieli korzystać w naszych sieciach, ale również w transporcie z gazu, który będzie produkowany z biomasy, czyli biogazu, a tak naprawdę z biometanu. W tej chwili tego nie robimy. Biogaz, który jest w Polsce produkowany, jest spalany w celu uzyskania energii elektrycznej i ciepła. My będziemy chcieli go wykorzystywać i w sieciach, i do transportu. Uważamy, że w ciągu 10 lat będziemy chcieli wyprodukować około 4 mld m sześc. To jest mniej więcej tyle, ile w tej chwili wydobywamy gazu w Polsce. Na dzisiaj to stanowi 1/5 naszego zapotrzebowania. Co więcej, my ten biometan będziemy mogli wykorzystywać w transporcie publicznym. Co trzeci autobus kupowany w tym roku to jest autobus na gaz – powiedział Jerzy Kwieciński.

Prezes PGNiG zaznaczył, że biometan niczym się nie różni od gazu ziemnego, może być swobodnie mieszany”. Zapowiedział, że PGNiG zamierza też angażować się w rozwój technologii wodorowych.

W ocenie Jerzego Kwiecińskiego, „wszystkie duże polskie firmy energetyczne chcą bardzo aktywnie włączyć się w Europejski Zielony Ład”.

 RIRM

drukuj