fot. Fidei Defensor

Okno życia – „Nie zabijaj – pozwól żyć” – akcja Stowarzyszenia Fidei Defensor

Stowarzyszenie Fidei Defensor prowadzi akcję informacyjną nt. Okien życia, pod hasłem „Nie zabijaj – pozwól żyć”. Wydarzenie polega na umieszczeniu bilbordów, rozdawaniu ulotek, a także działalności w internecie. Akcja została sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości. Akcję można zaobserwować m.in. na ulicach Szczecina.

Idea tworzenia Okna życia związana jest ze zgromadzeniami zakonnymi oraz organizacją pożytku publicznego jaką jest Caritas. Jest to miejsce, gdzie anonimowo i bez konsekwencji prawnych matka lub ojciec może pozostawić noworodka, któremu nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej opieki – przypomina w komunikacie Stowarzyszenie Fidei Defensor.

Każdego roku dochodzi w Polsce do wstrząsających przypadków zabicia noworodków przez ich własne matki. Niedawno przed sądem w Lublinie stanęła kobieta, która urodziła dziecko w pracy i wrzuciła je do kosza. Inny przypadek – z połowy grudnia 2019 r. – to znalezienie ciała noworodka w sortowni odpadów w Płońsku. W listopadzie 2019 r., zwłoki malutkiego dziecka znaleziono na terenie ogródków działkowych na warszawskiej Białołęce. W lutym 2019 r. ciało dziecka porzucone w foliowym worku znaleziono na wrocławskim osiedlu Muchobór.

Zabicie noworodka to straszna zbrodnia. W reakcji na tego rodzaju przerażające zdarzenia powstały „okna życia” – miejsca, gdzie kobiety mogą bezpiecznie pozostawić niechciane przez siebie dzieci – podkreśla Stowarzyszenie Fidei Defensor.

“Okno życia to piękna idea, którą trzeba chronić. Pozostawienie noworodka, którym matka nie chce się opiekować nie powinno prowadzić do jej ścigania. Pozostawienie noworodka w oknie życia nie jest aktem porzucenia w rozumieniu art. 210 Kodeksu karnego. Zaleciłem, aby nie wszczynać postępowań w przypadku, gdy nie ma podstaw do stwierdzenia, że doszło do przestępstwa na szkodę dziecka” – wskazał 23 grudnia 2019 roku Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny.

Okno życia jest ratunkiem dla każdego niechcianego dziecka.

Cały system z nim związany jest gotowy, by w dramatycznej sytuacji zająć się zagrożonym dzieckiem. Matka lub ojciec, którzy nie są w stanie podjąć się trudu wychowania nowonarodzonego dziecka, pozbawieni wsparcia najbliższych, pieniędzy, a przede wszystkim wiary i nadziei, że potrafią być matką albo ojcem – mogą otworzyć od zewnątrz okno i włożyć dziecko do kołyski – akcentuje Stowarzyszenie Fidei Defensor.

Po otworzeniu włącza się alarm informujący osoby zajmujące się Oknem życia, po czym bez zbędnej zwłoki rozpoczynają się procedury medyczno-administracyjne w postaci zawiadomienia sądu rodzinnego i pogotowania ratunkowego. Do tego momentu istnieje możliwość odwrócenia zaistniałej sytuacji. Jeśli matka lub ojciec uznają, że popełnili błąd, mogą wrócić po dziecko. Jeśli tego nie uczynią, zostaną wszczęte procedury adopcyjne – wskazuje Stowarzyszenie.

Pierwsze okno życia w Polsce powstało w 2006 w Domu Samotnej Matki prowadzonym przez Siostry Nazaretanki w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39.

Obecnie akcja informująca o Oknach Życia prowadzona przez Fidei Defensor trwa m.in. w Szczecinie. Jest to akcja billboardowa, akcja ulotkowa, informacje w ogólnie pojętych social mediach (np. Facebook oraz Twitter) a także na stronie akcji [zobacz], na której można znaleźć informacje, gdzie w Polsce znajdują się Okna życia.

Stowarzyszenie Fidei Defensor/radiomaryka.pl

drukuj