pixabay.com

Kalisz: konferencja „Życie najpiękniejszym darem Boga”

W Kaliszu odbyła się w piątek ogólnopolska konferencja „Życie najpiękniejszym darem Boga” pod patronatem Radia Maryja i Telewizji Trwam. Jej uczestnicy mówili m.in. o godności dziecka nienarodzonego i jego rodziców.

Konferencja „Życie najpiękniejszym darem Boga” wpisuje się w obchody 25. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kalisza. W jej trakcie, w Sanktuarium św. Józefa, Ojciec Święty wygłosił pamiętną homilię, w której apelował o poszanowanie i ochronę życia poczętego.

– Chciejmy prosić także św. Józefa, żeby wspierał nas, żebyśmy znajdowali sposoby, jak o tych ważnych wartościach dzisiaj mówić. Jak tych wartości czasami nawet bronić, ale też jak do nich przekonać. Wobec tego ważnego przesłania dzisiaj widzimy coraz więcej obojętnych – podkreślał ordynariusz diecezji kaliskiej ks. bp Damian Bryl podczas Mszy św. inaugurującej sympozjum.

Przełamanie tej obojętności to dziś poważne wyzwanie.

Nauczanie Kościoła i Boże Słowo jest niezmienne. Ono jest ciągle takie same i chcemy to słowo głosić, jak zachęcał nas św. Jan Paweł II. Mówił, że potrzeba nowej ewangelizacji, czyli poszukiwania nowej formy głoszenia tej samej prawdy tak, żeby ta prawda mogła trafić do współczesnego człowieka – podkreślał teolog ks. Andrzej Pryba.

Dodał, że potrzeba dziś w tym zakresie współdziałania wielu ośrodków naukowych i duszpasterstw. Ważnym celem sympozjum było także zaktualizowanie nauczania św. Jana Pawła II, które wybrzmiało w Kaliszu 25 lat temu.

– W Kaliszu papież Jan Paweł II powiedział jedno z najważniejszych orędzi na temat Ewangelii życia, godności nienarodzonego dziecka i prenatalnego macierzyństwa i ojcostwa, które wypowiedział w ogóle w trakcie pielgrzymek w Polsce. To orędzie właśnie jest skoncentrowane wokół kategorii godności – mówił Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia.

Bardzo ważne jest dziś mówienie o godności dziecka poczętego i pokazywanie  piękna macierzyństwa i ojcostwa w okresie prenatalnym.

– Bardzo często mówi się, że rodzice poczętego dziecka to są przyszli rodzice. Tymczasem ja zawsze podkreślam, że to są już rodzice, bo oni już wchodzą w role rodzicielskie. Oni już zmieniają styl życia, zaczynają dbać o to dziecko, zaczynają dbać o siebie po to, żeby to pierwsze środowisko życia, ten pierwszy dom dla dziecka był jak najlepszy – zwróciła uwagę dr Emilia Lichtenberg-Kokoszka z Instytutu Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego

Konferencję zorganizowali Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz diecezja kaliska. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl