fot. flickr.com

Na jesieni nowelizacja ustawy o wolnych niedzielach. MRPiPS chce ukrócić praktyki obchodzenia przepisów

Po wakacjach do Sejmu ma wpłynąć projekt nowelizacji ustawy o wolnych niedzielach. Na razie nie wiadomo, czy będzie on poselski czy rządowy. Nowela ma rozstrzygnąć dwie najważniejsze kwestie: doby pracowniczej oraz placówek pocztowych wykorzystywanych do omijania przepisów.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce w przygotowywanej nowelizacji doprecyzować zapisy ustawy o wolnych niedzielach. Prawo i Sprawiedliwość planuje uszczelnienie zakazu handlu. Nowela ma także rozwiązywać kwestię pracy członków rodziny w niedziele objęte zakazem. Kolejna zmiana dotyczyłaby tzw. „przeważającej działalności”.

Pierwszy okres obowiązywania ustawy omówiono podczas spotkania przedstawicieli resortu, biznesu i posłów. Rozmawialiśmy o sposobach obchodzenia prawa przez przedsiębiorców i nowych sposobach walki z nadużyciami – powiedział wiceminister RPiPS Stanisław Szwed.

– W sprawach, gdzie występują różnice będziemy starali się doprecyzować te ustawę. Jednym z punktów zapalnych było omijanie prawa przez jedną z sieci handlowych dot. placówek pocztowych. Musimy dokonać tutaj precyzyjniejszego zapisu, żeby nie było wątpliwości, że placówka pocztowa, to miejsce, gdzie odbywają się działania związane z przesyłkami pocztowymi i to w zdecydowany sposób, czyli tzw. „przeważającej działalności”. […]Na pewno trzeba doprecyzować kwestię związaną z możliwością współpracy przy tych, którzy mogą handlować: właściciela sklepów czy członków najbliższej rodziny – akcentował wiceminister.

Resort chce ukrócić praktyki obchodzenia przepisów. Proponowane zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 2019 r. Obecnie propozycje nowelizacji są konsultowane z poszczególnymi resortami.

Ministerstwo rodziny i pracy nie chce się jednak przychylić do propozycji „Solidarności”, by niedzielną dobę z zakazem handlu wydłużyć do godz. 5.00 rano w poniedziałek.

– W tym zakresie nie mamy jeszcze rozwiązania. Nie chcemy zmieniać 24-godzinnej doby. Może znajdziemy jeszcze inne rozwiązania – dodał Stanisław Szwed.

Niewykluczone, że ten postulat może się znaleźć w projekcie poselskim.

RIRM

drukuj