fot. PAP/Rafał Guz

Miejscowości turystyczne zostaną wyłączone spod zakazu handlu w niedzielę?

Miejscowości turystyczne mogą być wyłączone spod zakazu handlu w niedzielę trwa dyskusja nad ewentualnym wprowadzeniem takiego rozwiązania.

Od nowego roku praktycznie każda niedziela będzie dniem wolnym od handlu. Tym samym zakończy się etap wdrażania przepisów.

Resort pracy na razie nie prowadzi prac nad zmianami ustawy, ale wkrótce podjęta zostanie rozmowa na temat uszczelnienia zakazu handlu.

Wiceminister pracy Stanisław Szwed powiedział, że pojawiły się głosy o złagodzeniu zapisów ustawy w przypadku miejscowości turystycznych w trakcie sezonu. Takie rozwiązanie stosuje m.in. Austria czy Francja.

To jest w ramach dyskusji, którą toczymy nad ewentualnymi zmianami dotyczącymi zakazu handlu. W tej chwili żadne prace w tej sprawie nie trwają, ale jest też dobry moment, aby po tym okresie ograniczenia przeprowadzili sobie dyskusję, w jakim zakresie uszczelnić tę ustawę, żeby ona odpowiadała intencji autorom, a takżeumożliwiała choćby w miejscowościach turystycznych dokonywania zakupów – podkreślił Stanisław Szwed.

Ustawa o wolnych niedzielach weszła w życie w ubiegłym roku. Obecnie sklepy są otwarte w jedną niedzielę w miesiącu.

W nowym roku pracownicy handlu będą mieli wszystkie wolne niedziele, oprócz tych przedświątecznych.

RIRM

drukuj