fot. twitter.com/MinRozwoju

Ministerstwo Rozwoju: czwarty miesiąc z rzędu wzrasta liczba firm w Polsce

Wedle najnowszych danych rejestru CEIDG aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy od tego z początku 2020 r. i wynosi dziś 2,54 mln firm – podał resort rozwoju w komunikacie.

Wedle Ministerstwa Rozwoju od czterech miesięcy odnotowujemy stopniowy wzrost przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej.

„Dane z CEIDG, jakie regularnie napływają do nas od połowy kwietnia, świadczą o tym, że wiele polskich firm radzi sobie z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19” – powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

„To również dowód na to, że już blisko 130 mld zł, które z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej PFR trafiły do polskich przedsiębiorców, stanowi dla nich realną pomoc i dowód na stosunkowo dobrą kondycję polskiej gospodarki” – dodała.

Zdaniem resortu dane z maja, czerwca i lipca, pochodzące z rejestru CEIDG, za każdym razem potwierdzały, optymistyczne informacje z ostatnich tygodni kwietnia.

„Tym razem przeanalizowaliśmy skalę aktywnych działalności gospodarczych w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, począwszy od 11 marca br., czyli od dnia ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce, aż do 11 sierpnia br.” – czytamy.

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln.

Natomiast w okresie 11 marca – 11 sierpnia 2020 r. ta liczba wzrosła o 61,8 tys. działalności gospodarczych i obecnie wynosi 2,54 mln aktywnych działalności.

„Co więcej, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy o niespełna 80 tys. działalności gospodarczych od tego z początku 2020 r., kiedy w dniach 1-2 stycznia br. wynosił 2,46 mln firm, prowadzących własną działalność gospodarczą” – skomentował resort rozwoju.

CEIDG to rejestr firm, w którym codziennie wprowadzane są przez przedsiębiorców zmiany, m.in. dot. zawieszenia działalności gospodarczej – z datą wsteczną – lub uruchomienia działalności gospodarczej z datą przyszłą. CEIDG odnotowuje największą liczbę wniosków o zawieszenie zazwyczaj z końcem każdego miesiąca. Wynika to ze specyfiki płatności składek – o ile składki na ubezpieczenie społeczne odprowadza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia działalności w danym miesiącu, o tyle składka na ubezpieczenie zdrowotne jest niepodzielna, nawet jeśli działalność była prowadzona przez część miesiąca.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl