fot. TV Trwam News

Ministerstwo Rozwoju przygotowuje specjalny pakiet mieszkaniowy

Więcej tanich mieszkań, dopłaty do czynszu w związku z epidemią koronawirusa oraz tzw. wakacje czynszowe – to niektóre z założeń pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez resort rozwoju. Jak wynika z naszych informacji, pakietem w przyszłym tygodniu zajmie się podczas posiedzenia rząd.

W ubiegłym tygodniu pakiet został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Ma on stanowić impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia Covid-19. Pakiet to element prac resortu rozwoju nad projektami pod wspólnym szyldem „Impuls dla Gospodarki”.

Rozwiązania, które znalazły się w pakiecie dotyczą budownictwa społecznego i komunalnego. W jego ramach rodziny będą mogły skorzystać z dopłat do czynszów. Dopłaty przewidziano też dla gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania. O szczegółach mówi wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Podstawowe zmiany zaproponowane w projekcie to zmiany w wysokości grantu dla samorządów w zakresie budownictwa społecznego – zwiększamy grant z 20 na 35 procent, i w budownictwie komunalnym na remont bądź budowę lokali komunalnych – do 50 procent kosztów kwalifikowanych. Chcemy też wprowadzić dla lokatorów odpowiednie formuły i narzędzia, aby mogli skorzystać z wakacji czynszowych czy okresowych bądź całościowe rozliczenie partycypacji – zaznacza Robert Nowicki.

Pakiet został skonsultowany ze spółdzielniami, Towarzystwami Budownictwa Społecznego oraz stowarzyszeniami najemców. Według szacunków resortu rozwoju, projekt to ok. pół miliarda zł rocznie do 2024 r. na rozwój mieszkalnictwa.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl