fot. PAP/Lech Muszyński

Matura 2020. Wyniki słabsze niż rok temu

Matury w dobie pandemii wypadły znacznie słabiej niż rok temu. Egzaminu nie zdała ponad jedna czwarta maturzystów.

Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna maturalna sesja egzaminacyjna była miesiąc później. Egzaminy odbywały się w reżimie sanitarnym, nie było też obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko uczniowie, którzy rekrutują na uczelnie zagraniczne. Dziś maturzyści poznali wyniki.

– Już w tej chwili egzamin maturalny zdało 74 proc. wszystkich absolwentów, którzy do tego egzaminy przystąpili. Jest to wynik, który mieści się w połowie tej stawki, która zazwyczaj egzamin maturalny zdaje – powiedział  Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 92 proc. tegorocznych absolwentów, z matematyki – 79 proc., z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze, 92 proc.

Maturzyści mogą cieszyć się z wyników, które uzyskali. Dzięki temu będą mogli uczestniczyć w dalszej rekrutacji na wybrane przez siebie uczelnie. Tak jak co roku, część uczniów zlekceważyła egzamin maturalny, część z nich nie odniosła sukcesu i będzie musiała zdawać egzamin poprawkowy na początku września – mówił Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok. Na zmiany muszą się też przygotować ósmoklasiści. W kolejnym roku szkolnym swój egzamin napiszą na koniec maja. We wtorek również Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki przyznania stypendiów dla studentów polskiego pochodzenia z kilkunastu krajów, głównie z Białorusi i z Ukrainy.

– W tym roku do programu zgłosiło się ponad 1500 chętnych. Przydzieliliśmy 462 stypendia – poinformowała dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Agencja na program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa przeznaczy w sumie 27 mln zł.

Jest to praktyczna realizacja rządowej strategii wspierania Polaków mieszkających poza granicami Polski, naszej Polonii, w sposób zwiększający szanse tworzenia poza naszymi granicami elit polskich, osób które skończą nasze studia, na wybranym kierunku, na wybranych polskich uczelniach mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.

Uczelnie przygotowują się już do kolejnego semestru nauki.

– Wykłady zostaną przeniesione do kształcenia zdalnego, już na te platformy, które funkcjonują. Natomiast ćwiczenia, które muszą kształtować umiejętności praktyczne studentów, a szczególnie te umiejętności manualne – jak w przypadku kierunku weterynaria – będą realizowane z fizyczną obecnością studentów w salach zaznaczył prof. Sylwester Tabor z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Bo edukacja online ma wpływ na jakość kształcenia – dodał profesor.

Rekrutację na studia rozpoczęła już Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Szczegóły [tutaj].

TV Trwam News

drukuj