fot. wikipedia.org

IX rekonstrukcja bitwy pod Mławą

W Uniszkach Zawadzkich pod Mławą po raz IX odbędzie się rekonstrukcja bitwy, która jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń wojny obronnej Polski w 1939 r.

Widowisko wpisuje się obchody Święta Wojsk Lądowych oraz 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Rano na polu bitwy pod Mławą rozpoczął się piknik militarny. Można zobaczyć uzbrojenie i wyposażenie ze wszystkich dywizji i samodzielnych brygad. Zaplanowano także defiladę pododdziałów ze wszystkich związków taktycznych Wojsk Lądowych.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz podkreśla znaczenie tych sił dla obronności Polski.

– Wojska Lądowe to także wojska specjalne. To są tak zwani komandosi-wojska powietrznodesantowe. To także piąty rodzaj sił zbrojnych, który właśnie jest tworzony. Już w przyszłym roku na naszych granicach pojawią się nasi sojusznicy, ale to nie zwalnia nas z tego, żeby polską armię rozwijać, polską armie modernizować. W każdym wojsku jest tak, że to wojska czy siły lądowe są zawsze najliczniejsze, dlatego dzisiaj ich święto jest obchodzone. Tym ważniejsze i większe, bo dotyczy największej grupy w wojsku polskim- zaznacza rzecznik MON.

Po południu pod Mławą odbędzie się rekonstrukcja bitwy. Jest jedną z nielicznych inscenizacji, które rozgrywane są z wykorzystaniem oryginalnych fortyfikacji.

Bitwa pod Mławą trwała od 1 do 4 września 1939 roku. Żołnierze 20. Dywizji Piechoty, która wchodziła w skład Armii Modlin, toczyli walki z oddziałami niemieckiej 3. Armii.

Święto największego rodzaju sił zbrojnych przypada 12 września, w rocznicę wiktorii wiedeńskiej.

RIRM

drukuj