78 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa

1 września 1939 r. o godz. 4.47 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte. Niemcy zbombardowali także Wieluń. Rozpoczęła się II wojna światowa.

Od pierwszych chwil wojny niemieckie wojska wykazywały się wyjątkowym bestialstwem, zwłaszcza wobec ludności cywilnej. Okrucieństwa dopuszczała się nie tylko formacja SS, ale także Wehrmacht.

Historyk dr Marek Szymaniak wyjaśnia, że zbrodnicze działania niemieckich żołnierzy od początku były wpisane w koncepcję tej wojny.

W Gdańsku praktycznie od pierwszych minut agresja niemiecka m.in. skierowana przeciwko poczcie polskiej, była obliczona na – tak jak to zapowiadał Hitler – epatowanie jak największą agresją, na niszczenie narodu polskiego. To miała być wojna taka, jak chciał tego Hitler. Mówił o tym jeszcze w sierpniu 1939 r. – wojna na wyniszczenie, nie licząca się z ludnością cywilną, a więc nie licząca się z żadnymi konwencjami, które były zawierane przed 1 września 1939 r. Ludność polska – to należy bardzo wyraźnie podkreślić – padła jako pierwsza ofiarą ludobójstwa niemieckiego, rozwijanego później przez Niemców w okresie całej II wojny światowej w odniesieniu do pozostałych okupowanych krajów – podkreślił dr Marek Szymaniak.

17 września do niemieckiego ataku na Polskę przyłączyła się Sowiecka Rosja. Rosjanie solidarnie z Niemcami prowadzili politykę eksterminacji polskich elit.

W II wojnie światowej uczestniczyło ponad 1 mld 700 mln ludzi z 61 państw. Zginęło około 60 milionów osób, w tym 6 mln obywateli Polski.

RIRM

drukuj