Polska za chmurami

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa zachodnia oraz częściowo środkowa będzie w zasięgu wyżu znad Atlantyku. Nad pozostałą częścią kontynentu dominować będą niże ze strefami frontów atmosferycznych. Nad Polskę nasunie się z zachodu zatoka niżowa z falującym frontem chłodnym. Nad zachodnią część kraju napływać będzie polarno-morska masa powietrza, a nad wschodnią część kraju masa zwrotnikowa.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i będzie powoli spadać.

W piątek na wschodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, na Suwalszczyźnie wzrastające do dużego z opadami deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, na południowym zachodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym. W pasie od Suwalszczyzny, przez centrum, po Górny Śląsk i Małopolskę miejscami również burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, a na południowym zachodzie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 16 st., 19 st. w północno-zachodniej połowie kraju oraz w centrum do 27 st., 29 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na południu miejscami umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych, jedynie na południowym wschodzie słaby, zmienny. W rejonach burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. W pasie od wschodniego Pomorza oraz Warmii i Mazur, przez centrum Polski po Opolszczyznę, Górny Śląsk i Małopolskę opady o natężeniu umiarkowanym, prognozowana suma opadów do 35 mm. Temperatura minimalna od 10 st. do 14 st., a na wybrzeżu do 15 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie Polski. Okresami przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze. W Karpatach prognozowana wysokość opadów do 25 mm. Temperatura maksymalna od 17 st. do 20 st., w rejonach podgórskich od 13 st. do 16 st. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni i północny.

W Warszawie w piątek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 26 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże. Opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów deszczu do 25 mm. Temperatura minimalna 13 st. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni. W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 18 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj