Dr Szarek: Dzisiaj głównym zadaniem Polski jest odbudowa elit

Nie będzie polityki zagranicznej, polskiej kultury i polskiej szkoły, jeżeli nie będzie polskich elit wrażliwych na polskość – zaznaczył podczas konferencji naukowej „Polityka historyczna państwa” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Z historii Polski wiemy, że niejednokrotnie zostawaliśmy pozostawieni sami sobie – powiedział dr Jarosław Szarek.

Siłę i dumę Polski musimy budować tu i teraz, kiedy świat i Europa odeszły od wartości. Widzimy dzisiaj, jaka jest tego cena i konsekwencje. Ten odwieczny porządek, w którym Polska trwa od 1050 lat, został odrzucony. Trzeba ten porządek przywrócić. Jest to zadanie dla Polski – podkreślił prezes IPN.

Polityka historyczna powinna być prowadzona z myślą o następnych pokoleniach – wskazał historyk.

Przez kilkadziesiąt lat byliśmy poddani systemowi komunistycznemu. Po strasznej II wojnie światowej, gdzie pozbawiono nas elit, byliśmy poddani selekcji negatywnej. Dzisiaj głównym zadaniem Polski jest odbudowa elit. Nie będzie polityki zagranicznej, polskiej kultury i polskiej szkoły, jeżeli nie będzie polskich elit wrażliwych na polskość – zaznaczył dr Szarek.

Polityka historyczna rozpoczyna się już od kołyski – wskazał prezes IPN.

Taka będzie Polska, jaka będzie polska matka. Należy już dzieciom opowiadać o prawdziwej historii Polski. Jaką matkę wydadzą polskie uczelnie, które dzisiaj poddane są ideologią destrukcji? Jakie matki wyjdą z uczelni, na które nie ma wstępu kobieta, która nie chciała zabić własnego dziecka, bo jest wierna Dekalogowi? – wskazywał historyk.

Możemy uczyć się wychowywania dzieci i świętości od matki bł. ks. Jerzego Popiełuszki – dodał.

Matka bł. ks. Jerzego Popiełuszki ukończonych miała kilka klas szkoły podstawowej, ale była kobietą świętą. Od niej musimy się uczyć nie tylko świętości, ale i mądrości. Ona czytała młodemu Jerzemu słynne fragmenty wiersza Władysława Bełzy: „Miłość Polski na pierś ci kładę, jak twój talizman, dziecino! Patrz, miłość owa, co budzi dreszcze, i w młode puka serduszko, zrodziła takie męże i wieszcze, jak nasz Mickiewicz, Kościuszko. Ona wydała wielkich hetmanów, i mężów sławnych bez liku, takich Czarnieckich, Czackich, Rejtanów, Śniadeckich przy Koperniku”. W takim domu wyrastał ks. Jerzy Popiełuszko – powiedział dr Szarek.

Stwórzmy konfederację polskich rodziców, którzy 5 minut w ciągu dnia poświęcą dzieciom i wnukom na opowieść o historii Polski – zaapelował dr Jarosław Szarek.

Niech ci najmłodsi usłyszą o gen. Zawackiej i innych legendarnych cichociemnych, o mjr Piwniku, mjr Zub-Zdanowiczu, Adamie Boryczce czy Narcyzie Łopianowskim. Każdy z tych życiorysów to jest temat na film fabularny – zaznaczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 

RIRM

drukuj