fot. wikipedia

11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA

11 lipca będzie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa, przeprowadzonego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm przyjął uchwałę oddającą hołd ofiarom rzezi wołyńskiej, nazywając ją ludobójstwem.

Poseł Michał Dworczyk podkreślił, że uchwała wskazuje morderców spod znaków OUN–UPA i nie jest wymierzona w naród ukraiński. Parlamentarzysta przed głosowaniem odczytał treść uchwały.

– Te wszystkie tragiczne wydarzenia powinny być przywrócone pamięci współczesnych pokoleń. Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane zgodnie z prawdą historyczną mianem ludobójstwa. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej Polskiej bestialsko zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej wyraża najwyższe uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, samoobrony kresowej i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej, oraz apeluję do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej o uhonorowanie tych osób odznaczeniami państwowymi – czytał Michał Dworczyk.

W tym roku mija 73. rocznica rozpoczęcia masowych zbrodni Ukraińskiej Powstańczej Armii popełnionych na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. W wyniku mordów UPA w latach 1943-1945 zginęło od 100 do 200 tys. Polaków: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r.

PAP/RIRM

drukuj