(fot. R. Sobkowicz)

Polska i Francja próbują ożywić Trójkąt Weimarski

Ożywienie współpracy obronnej w ramach Trójkąta Weimarskiego i mandat do rozmów o polsko – francuskiej współpracy zbrojeniowej w dziedzinie marynarki, obrony powietrznej i artylerii – to wynik rozmów ministrów obrony Polski i Francji.

W Belwederze spotkali się dziś szef polskiego MON Tomasz Siemoniak i jego francuski gość, minister Jean-Yves Le Drian. Tematem wizyty było ożywienie współpracy Trójkąta Weimarskiego w dziedzinie obronności. Ministrowie mówili również o przedsięwzięciach związanych z obroną powietrzną, artylerią i marynarką wojenną.

Francuski minister Le Drian zadeklarował, że tysiąc francuskich żołnierzy będzie uczestniczyć w organizowanych w przyszłym roku w Polsce dużych ćwiczeniach NATO. Siemoniak wyraził zadowolenie z tej deklaracji, bo – jak zaznaczył – podniesie to rangę ćwiczeń, w których udział wezmą „żołnierze, a nie komputery”. Obydwaj ministrowie liczą na to, że inne kraje potraktują to jako ważny sygnał, który skłoni ich do podobnych decyzji w sprawie wysłania do Polski żołnierzy.

Spotkanie zakończyło się udzieleniem mandatu strukturom zajmującym się kwestiami uzbrojenia, do rozmów na temat współpracy Polski i Francji w tej dziedzinie. Po stronie polskiej rozmowy będą prowadzone pod kierunkiem odpowiedzialnego m.in. za zakupy uzbrojenia wiceministra Obrony Narodowej Waldemara Skrzypczaka. Będzie on rozmawiał z francuskim Dyrektoriatem ds. uzbrojenia.

drukuj