fot. gazprom.com

Polska chce zbudować regionalną koalicję w celu zablokowania budowy Nord Stream 2

Polska będzie uświadamiać państwa zachodnie o niebezpieczeństwie, jakie dla regionu oznacza budowa Nord Stream 2. Rząd Mateusza Morawieckiego chce stworzyć regionalną koalicję, która zablokuje budowę kontrowersyjnego gazociągu – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Okazją do tego jest Forum w Davos.

Część krajów Zachodu postrzega Nord Stream 2 jako projekt czysto biznesowy. Władzom w Warszawie zależy, aby ukazać, jakie zagrożenie niesie Nord Stream 2 dla regionalnego bezpieczeństwa i niezależności energetycznej. Zagrozi on m.in. niepodległości Ukrainy. Kontrowersyjny projekt to także uderzenie w interesy naszego kraju i całej UE.

Stanowisko Polski ws. gazociągu północnego cieszy się dużym uznaniem i poparciem ukraińskich władz, które sprzyjają pomysłowi koordynacji działań.

Projekt Nord Stream 2 nie jest projektem biznesowym, ale niemiecko – rosyjskim przedsięwzięciem politycznym – powiedział Maciej Małecki, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dodał, że Polski rząd stoi na straży europejskiej solidarności energetycznej.

– Polski rząd konsekwentnie buduje alternatywne, bezpieczne połączenia na dostawy gazu z innych kierunków. Polska jest liderem regionu w budowaniu bezpiecznych, niezależnych od rosyjskich źródeł, dostaw gazu. Forum w Davos jest bardzo dobrym miejscem do kolejnego kroku na drodze do budowania koalicji państw, która pozwoli zatrzymać niebezpieczeństwo uzależnienia Europy Środkowo-Wschodniej od monopolu Gazpromu. Wykorzystujemy też każdą okazję do promowania polskich projektów energetycznych zapewniających bezpieczeństwo całej Europie Środkowo-Wschodniej, takich projektów, jak terminal gazowy w Świnoujściu, jak gazociąg Baltic Pipe – podkreślił minister Maciej Małecki.

Według ekspertów Nord Stream 2 to główny instrument rosyjskiej hybrydowej agresji przeciwko Ukrainie w energetyce. Kijów obawia się, że Nord Stream 2 spowoduje, iż Moskwa zniszczy tranzyt gazu przez Ukrainę. Obawy Polski i Ukrainy podzielają także inne kraje Europy Środkowo – Wschodniej, w tym grupa V4.

RIRM

drukuj