fot. twitter.com/polskathetimes

Polska Agencja Kosmiczna zostanie przeniesiona z Gdańska do Warszawy?

Z Gdańska do Warszawy ma zostać przeniesiona centrala Polskiej Agencji Kosmicznej. Obecna centrala w Gdańsku ma zostać przekształcona w oddział. Pomysł ten nie podoba się politykom opozycji.

Rada Ministrów przyjęła stosowną nowelizację ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Jej centrala zostanie przeniesiona z Gdańska do Warszawy. Projekt ten – jak wskazuje przewodniczący Klubu Radnych PiS w Gdańsku Kacper Płażyński – stara się wprowadzić zgodność z prawem tego stanu, który był do tej pory.

– W momencie, w którym PSL razem z Platformą Obywatelską powoływali Agencję do życia, która zaczęła funkcjonować od 2015 r., to mieliśmy do czynienia z taką dziwną praktyką, gdzie siedziba na papierze była w Gdańsku, natomiast większość pracowników pracowała w Warszawie. Zarząd Agencji również 95 proc. swojego czasu spędzał w Warszawie. Tam się mieściło tak naprawdę życie tej Agencji, mimo że w ustawie było zapisane coś innego – mówi Kacper Płażyński.

Przeniesienie centrali do stolicy było do przewidzenia – zwraca uwagę ekspert lotniczy Andrzej Wardziak.

– Dobrze było dla Gdańska, że mieliśmy tę centralę, ale praktycznie było to trudne do utrzymania. Z prozaicznych względów, dlatego że Warszawa jest stolicą. Tam jest główny węzeł komunikacyjny, łatwo nawiązać współpracę z instytucjami zagranicznymi, bo to jest główne centrum komunikacyjne i lotnicze w Polsce. Poza tym wszystkie ministerstwa i wszystkie centrale są w Warszawie. Więc obronić się przed tym, żeby ta centrala została w Gdańsku było trudno – zaznacza Andrzej Wardziak.

Przeciwko pomysłowi przeniesienia centrali protestują pomorscy posłowie Platformy Obywatelskiej.

– Uważamy, że jest to bardzo zła decyzja. Apelujemy do wszystkich polityków, zwłaszcza do polityków obecnej partii rządzącej w kraju, w tym do radnych miasta Gdańska, żeby za Gdańskiem się wstawili, wstawili się za utrzymaniem siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku – mówi Agnieszka Pomaska.

Poseł PO dodaje, że zmiana siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej będzie dużą stratą dla Gdańska.

– Jesteśmy zwolennikiem tego, żeby tam, gdzie jest to możliwe, decentralizować umieszczanie instytucji państwowych. Mamy NCBR w Krakowie, kilka lat temu parlamentarzyści z Pomorza wywalczyli siedzibę dla PAK w Gdańsku. Tutaj otwarty został nowy kierunek studiów związany z przemysłem kosmicznym. Dzisiaj mamy zarejestrowanych już około 300 firm, które są związane z przemysłem kosmicznym i po prostu szkoda to rujnować – wskazuje Agnieszka Pomaska.

Andrzej Wardziak podkreśla, że politycy powinni skupić się, nie na krytyce zmian w Polskiej Agencji Kosmicznej, a na rozwoju przemysłu kosmicznego w Gdańsku, mieście, które ma co do tego wielki potencjał.

– Przecież mamy doskonałe warunki do tego, żeby prowadzić nawet szkolenie kosmonautów, bo tu są stocznie, tu są baseny morskie i jest tutaj dobre miejsce na stworzenie parku kosmicznego[…], co by było jeszcze jedną atrakcją turystyczną, a jednocześnie świetnym szkoleniem w dziedzinie kosmosu naszej młodzieży. Trzecia rzecz, to przecież już za najpóźniej dziesięć lat będzie popularna turystyka kosmiczna, a może należałoby się już przymierzyć do tego, żeby w naszym rejonie przygotować się do tej turystyki – zwraca uwagę Andrzej Wardziak.

Centrala, która obecnie mieści się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, ma zostać przekształcona w oddział.

TV Trwam News/RIRM

drukuj