fot. kolno.policja.gov.pl

Policja wykryła pod Kolnem magazyn nielegalnych papierosów i tytoniu

Ponad 1,2 tys. paczek papierosów z przemytu i 102 kg krajanki tytoniowej zabezpieczyli policjanci z Kolna (Podlaskie) na posesji jednego z mieszkańców gminy Turośl. Gdyby towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa sięgnęłyby 137 tys. zł – podała dziś podlaska policja.

Funkcjonariusze z kolneńskiej komendy powiatowej, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, dostali informację, że w zabudowaniach należących do 39-letniego mieszkańca jednej z miejscowości w tej gminie, znajduje się magazyn kontrabandy.

Okazało się, że rzeczywiście są tam papierosy z przemytu i krajanka tytoniowa niewiadomego pochodzenia; zabezpieczono łącznie ponad 1250 paczek papierosów różnych marek, bez polskich znaków akcyzy i ok. 102 kg krajanki. Właściciel posesji odpowie za przestępstwa celno-skarbowe.

KAS i Straż Graniczna, czyli służby na co dzień zajmujące się zwalczaniem przestępczości związanej z przemytem przez granicę, zwracają uwagę, że zmienia się w Podlaskiem struktura przemytu tzw. akcyzowego (towarów objętych akcyzą). Według tych danych, o ile kilka lat temu grupy przestępcze zajmowały się prawie wyłącznie przemytem papierosów, to teraz coraz częściej jest to sam tytoń (susz tytoniowy), który trafia do nielegalnych fabryk w Polsce lub krajach ościennych.

Pod koniec ubiegłego roku KAS zatrzymała w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku (Podlaskie) ciężarówkę z ładunkiem ponad 16 ton suszu tytoniowego, przewożonego bez wymaganych dokumentów oraz zgłoszenia w systemie SENT, który służy do monitorowania przewozów tzw. towarów wrażliwych.

Kilka miesięcy temu w jednym z dużych śledztw związanych z likwidacją w kraju w latach 2013-2016 kilku nielegalnych fabryk papierosów, białostocka delegatura Prokuratury Krajowej w postępowaniu prowadzonym wspólnie z Podlaskim Oddziałem SG oskarżyła w sumie 41 osób, w różny sposób zamieszanych w taką zorganizowaną przestępczość.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl