fot. twitter.com/PolskaPolicja

Policja: w środę więcej policji na drogach; wzmożone kontrole w rejonie przejść dla pieszych

W środę na polskie drogi wyjedzie ok. 5 tys. policjantów; będą kontrolować w szczególności okolice przejść dla pieszych, przejazdów rowerowych oraz skrzyżowań – poinformował podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wzmożone kontrole policji są związane z akcją pod kryptonimem „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W ramach działań w godz. 6.00-22.00 na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów, czyli o około tysiąca więcej niż zwykle.

„Będziemy w szczególności w miejscach najbardziej zagrożonych, tam gdzie wypadki mogą powstawać, bądź powstają z udziałem pieszych, a więc okolice skrzyżowań, ruchliwe ulice, przejścia dla pieszych, również przejazdy dla rowerzystów” – powiedział podinsp. Radosław Kobryś. Jak dodał, działania mają spowodować zmniejszenie liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów.

Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w tym roku (do 30 września) na drogach doszło do 4433 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 494 z nich, a 4030 osób zostało rannych.

„Jeżeli chodzi o wypadki z udziałem pieszych i rannych to łączy się to z ogólną tendencją jaką mamy w Polsce, czyli o 10 proc. mniej wypadków, o 10 proc. mniej osób rannych, ale w tym roku liczba ofiar śmiertelnych w kategorii pieszych wzrosła o 9” – zaznaczył Kobryś.

Dodał, że od lipca widać jednak dobrą tendencję spadkową jeśli chodzi o wypadki z udziałem pieszych. „Chociażby wrzesień – o 101 wypadków mniej niż w roku ubiegłym”.

„Ta tendencja jest budująca i miejmy nadzieję, że ona się będzie utrzymywać” – powiedział podinsp. Radosław Kobryś.

Z informacji, jakie przekazał wynika również, że zmniejszyła się liczba potrąceń na przejściach dla pieszych, które do niedawna stanowiły ponad połowę z nich. Obecnie na 4433 wypadki z udziałem pieszych 2063 to potrącenia na przejściach.

Z kolei grupą uczestników ruchu drogowego, która odnotowała największą poprawę – jeśli chodzi o bezpieczeństwo – są rowerzyści.

„Co prawda doszło do 3414 wypadków z udziałem rowerzystów, ale to o 424 wypadki mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zginęło 178 rowerzystów, ale to aż o 49 osób mniej niż rok temu. Rannych zostało 3109 rowerzystów, ale znowu – to o 365 osób mniej niż rok temu” – podał Radosław Kobryś.

Podinsp. Radosław Kobryś zauważył też poprawę jeśli chodzi o stosowanie się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Coraz częściej odblaski noszą i piesi i rowerzyści.

„My jednak chcemy więcej. Chcemy, żeby ludzie nosili je w obszarze zabudowanym i żeby traktowali odblaski jako element ubioru, jak portfel. Wychodzą z domu i sprawdzają – mam telefon, mam portfel, to trzecią rzeczą do sprawdzenia niech będzie element odblaskowy” – podkreślił Kobryś.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl