By Darpaw - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27457097

Bydgoszcz: ośrodek NATO prowadzi szkolenie przed misją w Iraku

Szkolenie przygotowawcze do misji NATO w Iraku, w którym biorą udział uczestnicy z 20 państw prowadzone jest w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Żołnierze zapoznają się z przyszłymi obowiązkami i specyfiką pracy w roli doradców.

Kurs rozpoczął się oficjalnie w poniedziałek i potrwa 10 dni. To pierwsze szkolenie w pełnym zakresie dla uczestników misji w Iraku zorganizowane w Bydgoszczy. Wcześniej wiosną przeprowadzono szkolenie pilotażowe, które posłużyło wypracowaniu koncepcji i planu zajęć.

„Rozpoczęcie nowej serii szkoleń przygotowawczych to ważne wydarzenie w tegorocznym kalendarzu Centrum. Powierzenie nowej serii szkoleń potwierdza wyjątkową rolę JFTC jako głównego ośrodka przygotowawczego NATO do misji” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej zastępca dowódcy i szef sztabu JFTC, kierownik szkolenia gen. bryg. Jozef Szpisjak z Węgier.

Jak zauważył, JFTC od początku istnienia, czyli od 2004 r., jest aktywne na polu szkoleń przygotowawczych.

„Przez pierwsze 10 lat Centrum przygotowywało jednostki do misji w ramach ISAF w Afganistanie, a przez kolejne pięć prowadziliśmy podobne szkolenie na rzecz misji Resolute Support. Organizowaliśmy również zajęcia dla zespołów doradczo-szkoleniowych w Kosowie” – podkreślił Szpisjak.

Zaznaczył, że to dlatego, gdy w 2018 r. władze Iraku zwróciły się do NATO o przygotowanie misji szkoleniowej, zdecydowano, że końcowe szkolnie przyszłych uczestników misji zostanie zorganizowane w JFTC.

Obecny dowódca misji w Iraku gen. dyw. Dany Fortin z armii kanadyjskiej podkreślił, że obecna misja w Iraku nie ma charakteru bojowego, ale ma pomóc Irakowi i irackim władzom w rozwoju własnych sił bezpieczeństwa i obrony.

„Misja w Iraku trwa już prawie od roku, jesteśmy w 11. miesiącu pobytu. Zapewniamy irackim władzom i personelowi odpowiednie szkolenie, które ma pokazać w jaki sposób zorganizować własne siły bezpieczeństwa. Szkolenie lokalnych sił irackich opiera się głównie współdziałaniu z naszymi trenerami, co pozwala i zrozumieć w jaki sposób powinni działać w przyszłości i jak powinny działać w pełni wystarczalne, niezależne siły bezpieczeństwa” – powiedział Fortin.

Pod koniec roku obowiązki dowódcy misji przejmie kanadyjka, gen. dyw. Jennie Carignan.

„Zespół JFTC przygotował dla przyszłych członków misji pełen pakiet szkoleń, przez który będą musieli przejść. Szkolenie wprowadza nas w realia życia w Iraku, ale jest to też bardzo dobra okazja żeby zbudować zespół, który bez większych problemów będzie w stanie przejąć obowiązki od swoich poprzedników” – podkreśliła Carignan.

Zaznaczyła, że cały proces przekazywania obowiązków pomiędzy członkami dotychczasowej i kolejnej zmiany misji potrwa około trzech miesięcy, aby zapewnić płynne przejście i zapewnienie ciągłości funkcjonowania. Dowódcy misji pełnią swoje obowiązki przez rok, a pozostali uczestnicy sześć lub dziewięć miesięcy.

Szkolenie w JFTC składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, które zapoznają ze specyfiką misji i przygotowują żołnierzy do pełnienia roli doradców. Żołnierze mają okazję spotykać z uczestnikami obecnej zmiany występującym w roli ekspertów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl