Policja o nożowniku: Nic nie wskazuje, że to atak terrorystyczny  

Nic nie wskazuje na to, aby atak 27-letniego nożownika w galerii handlowej w Stalowej Woli, był atakiem terrorystycznym lub motywowanym pobudkami ideologicznymi – poinformował w piątek komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinsp. Krzysztof Pobuta. Śledztwo ws. ataku nożownika wszczęła prokuratura.

Około godz. 15.00 w wyniku ataku nożownika w galerii handlowej przy ul. Chopina 10 osób zostało poszkodowanych, jedna z nich zmarła.

Po południu w Rzeszowie odbył się briefing komendanta wojewódzkiego i wojewody podkarpackiej Ewy Leniart. Poinformowała ona, że w wyniku ataku nożownika zmarła 50-letnia kobieta, a poszkodowanych zostało dziewięć osób – pięć kobiet i czterech mężczyzn – w wieku od 18 do 50 lat. Odnieśli oni obrażenia głównie klatki piersiowej i głowy.

Siedem z nich, w tym kobieta, która zmarła, było w stanie bardzo ciężkim. Trzy pozostałe odniosły lekkie obrażenia, w tym jedna bardzo lekkie – niezagrażające życiu – dodała Ewa Leniart.

Jak poinformowała, poszkodowani trafili do szpitali w Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Nisku i Sandomierzu. Wojewoda zapewniła, że rannym została zapewniona pomoc psychologiczna z powiatowego ośrodka wspierania rodziny.

Komendant Krzysztof Pobuta powiedział, że zatrzymany mężczyzna nie potrafi powiedzieć, dlaczego tak się zachował.

Widać, że jest w głębokim załamaniu psychicznym. Nie wiemy jeszcze, z czego to wynika” – powiedział dziennikarzom Krzysztof Pobuta.

Komendant dodał, że kontakt z 27-latkiem jest bardzo utrudniony.

Myślę, że ten człowiek jest w stanie depresji i stąd jego działania. Mówił, że jest w trudnej sytuacji, że to jest dla niego ciężki dzień” – wskazał.

Jak podkreślił Krzysztof Pobuta, klienci galerii bardzo szybko zareagowali; policja dostała osiem zgłoszeń już kilkanaście minut po godz. 15.00.

Na chwilę obecną możemy śmiało powiedzieć, że atak nie był z motywów terrorystycznych czy ideologicznych” – powiedział komendant i dodał, że policja, m.in. CBŚP, prowadzi czynności, które mają ostatecznie to wykluczyć.

Na miejscu są prokuratorzy z tamtejszej prokuratury rejonowej i prokurator z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu – poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Poinformowała, że z informacji prokuratury wynika, że jedna z poszkodowanych osób jest w stanie krytycznym. Prokuratorzy prowadzą oględziny galerii handlowej, w której doszło do zdarzenia. Ustalane jest też miejsce zamieszkania sprawcy – podała Ewa Bialik.

PAP/RIRM

drukuj