fot. flickr.com

Polepsza się sytuacja finansowa gmin w woj. zachodniopomorskim  

Poprawia się sytuacja finansowa gmin w województwie zachodniopomorskim. To efekt działań naprawczych, jakie wspólnie podjęli wojewoda i prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie.

Gmina Ostrowice w województwie zachodniopomorskim została zlikwidowana wraz z początkiem bieżącego roku. To pierwsza w Polsce gmina, która stała się niewypłacalna. Zbankrutowała za sprawą parabanków. Aby podobna sytuacja już się nie powtórzyła, urząd wojewódzki śledzi sytuację finansową gmin w zachodniopomorskim.

– W relacji do roku 2017 na pierwszym miejscu mamy gminę Kołobrzeg, która wyprzedziła gminę Dobrą Szczecińską – poinformował wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Kołobrzeg ma najlepszą kondycję finansową w województwie spośród wszystkich gmin wiejskich.

– Największy awans zanotowała gmina Manowo – i to o 13 pozycji – wskazał Tomasz Hinc.

Największy spadek odnotowała gmina Brzeźno – o 29 pozycji. Wśród gmin miejsko-wiejskich liderem jest Mielno, wśród gmin miejskich – także Kołobrzeg, wśród powiatów ziemskich – powiat gryfiński.

– Sytuacja finansowa gmin w zachodniopomorskim nie jest zła, a ta sytuacja była niedobra z racji tych parabanków i z racji likwidacji jednej gminy – podkreślił Bogusław Staszewski, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie.

Aby poprawić kondycję finansową samorządów, wojewoda oraz prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej podjęli radykalne działania nadzorcze. Kolejnym krokiem było wsparcie z budżetu państwa.

– 10 gmin w naszym województwie otrzymało pożyczki z budżetu państwa w wysokości prawie 200 mln zł. To spowodowało, że te gminy stanęły na nogi. Te pożyczki wynosiły od 2,5 mln nawet do 102 mln zł – taką pożyczkę otrzymał Rewal – mówił Bogusław Staszewski.

W tej chwili – według deklaracji prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej– nie ma w zachodniopomorskim gmin, które miałyby pożyczki w parabankach.

– 17 gmin opracowało programy postępowania naprawczego – zaznaczył Bogusław Staszewski.

To kolejny element, który przełożył się na poprawę kondycji finansowej wszystkich gmin w województwie. Działania mają zapobiec powtórce z Ostrowic. Według informacji wojewody Tomasza Hinca, już teraz zgłosiło się 45 wierzycieli zlikwidowanej gminy. Chcą zwrotu ponad 53 mln zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl