fot. facebook.com

Zachodniopomorskie: Bezpłatne leczenie zębów dzieci w Dentobusie od poniedziałku

Bezpłatne badania, leczenie i profilaktyka dentystyczna dzieci i młodzieży od poniedziałku będą się odbywały w mobilnym gabinecie stomatologicznym. Dentobus ma docierać do mniejszych miejscowości województwa zachodniopomorskiego.

„Stomatolodzy alarmują, że około 90 proc. dzieci ma problemy z próchnicą. Dentobus zajmie się rozwiązywaniem tych problemów tam, gdzie jest utrudniony dostęp do stomatologów” – powiedział w środę dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Przekazał przy tym klucze do samochodu świadczeniodawcy, który wygrał konkurs zachodniopomorskiego NFZ.

„Postaramy się, żeby dzieci chętnie przychodziły i brały udział zarówno w przeglądach stomatologicznych, w profilaktyce, jak i w leczeniu” – powiedziała stomatolog Oksana Sobstyl.

Dodała, że celem jest przede wszystkim zachęcenie dzieci, aby korzystały z opieki stomatologicznej profilaktycznie.

„Zaczynamy od wizyty adaptacyjnej, która nie będzie się kojarzyła od razu z leczeniem, a dzięki temu, że mamy nowoczesne sprzęty, nowoczesne metody znieczuleń, leczenie nie powinno się już kojarzyć z bólem” – zaznaczyła Oksana Sobstyl.

Mobilny gabinet dentystyczny jest wyposażony jak gabinet zabiegowy. Ma m.in. specjalistyczny, sterowany elektronicznie fotel dentystyczny, lampę polimeryzacyjną LED, skaler, piaskarkę, zestaw punktowego RTG i niezbędne narzędzia stomatologiczne.

Specjalistyczny samochód kosztował ponad 1,2 mln zł, a dodatkowe wyposażenie prawie 300 tysięcy. Został kupiony z funduszy Ministerstwa Zdrowia.

Pierwsze miejscowości, do których w poniedziałek dotrze Dentobus, to Jesionowo i Kłodzino w gminie Przelewice.

Harmonogram wizyt mobilnego gabinetu zostanie zamieszczony na stronie internetowej zachodniopomorskiego NFZ [zobacz].

PAP/RIRM

drukuj