Polacy mieszkający za granicą nie chcą wracać do ojczyzny

Polacy mieszkający za granicą przesyłają mniej pieniędzy rodzinom pozostającym w kraju. Oznacza to, że nie chcą wracać do ojczyzny – alarmują eksperci.

Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, które opisuje „Dziennik Gazeta Prawna” w pierwszym półroczu bieżącego roku nasi rodacy mieszkający za granicą przesłali 1, 9 mld euro. Jest to 5 mln euro mniej, niż ubiegłym roku.

Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej osób przebywających za granicą sprowadza swoje rodziny. Tam się osiedlają, zapewniają dzieciom edukację, kupują domy i nie muszą wysyłać pieniędzy do kraju.

Prof. Grażyna Ancyparowicz, ekonomista, zwraca uwagę, że  na razie nasi  rodacy nie mają do czego wracać.

– To prawda, że nasz kraj nie jest w ruinie, ale ten wspólny dobytek, nasz majątek narodowy  po pierwsze jest zagrożony, a po drugie został podzielony tak bardzo niesprawiedliwie, tak bardzo nierówno, że ci ludzie nie mają do czego wracać, nie znajdą dla siebie miejsca. Może znajdą miejsce tych zwolnionych w urzędach pracy, gdzie rząd postarał się sztucznie zmniejszyć bezrobocie do zaplanowanych 10 proc. przed wyborami. Należy pamiętać, że pieniądze wygospodarowane po tych reformach już się kończą – podkreśla prof.  Grażyna Ancyparowicz.

Według badań jakie przeprowadził NBP ponad połowa rodaków żyjących w Wielkiej Brytanii i Irlandii deklaruje, że  nie zamierza wracać do Polski. Z kolei ok. 40 proc. Polaków pracujących  w Niemczech zamierza zostać tam na stałe, a w Holandii tego samego zdania jest 34 proc. osób. Obecnie liczba polskich emigrantów wynosi 2,3 mln i wciąż się zwiększa.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl