AP: wzrósł bilans ofiar tegorocznej pielgrzymki do Al-Kaba

W zeszłym miesiącu podczas hadżdżu – pielgrzymki do świątyni Al-Kaba w Mekce (Arabia Saudyjska) – zginęło co najmniej 2177 ludzi, zadeptanych i zaduszonych w tłoku – podała we wtorek agencja Associated Press. Poprzedni hadżdż z wysoką liczbą ofiar zdarzył się 25 lat temu.

AP podała liczbę ofiar tegorocznego hadżdżu po kolejnym niedzielnym spotkaniu saudyjskich przedstawicieli zwołanym w sprawie tragedii z zeszłego miesiąca. Wcześniejsze dane mówiły o co najmniej 2100 zabitych. Spotkaniu przewodniczył wicepremier i szef MSW książę Muhammed ibn Naif ibn Abd al-Aziz as-Saud.

Podane przez AP liczby pochodzą z doniesień saudyjskich mediów i komentarzy oficjalnych z 30 krajów spośród 180, których obywatele biorą udział w pięciodniowej dorocznej pielgrzymce. Należy ona do pięciu filarów islamu (obowiązków muzułmanina): każdy, komu pozwalają na to warunki materialne i zdrowotne, powinien odbyć ją raz w życiu.

Do tragedii doszło mimo niedawnych inwestycji władz saudyjskich w pielgrzymkową infrastrukturę. Tłumy wiernych starły się ze sobą 24 września w drodze do doliny Mina, gdzie stoją kamienne stele symbolizujące szatana, rytualnie kamienowane przez pielgrzymów na znak wyrzeczenia się zła. W tegorocznej pielgrzymce do Mekki udział wzięło około 2 mln osób.

Oficjalny saudyjski bilans wybuchu zbiorowej paniki w dolinie Mina to wciąż 769 zabitych i 934 rannych. Władze nie aktualizowały go według AP od 26 września. Trwa dochodzenie w sprawie przyczyn tragedii.

Najwięcej zginęło pielgrzymów z Iranu: 465. Wiele ofiar pochodziło z Afryki, m.in.: Nigerii – 199, Mali – 198, Kamerunu – 76. Zginęło też 182 pielgrzymów z Egiptu, z Bangladeszu – 137, Indonezji – 126, Indii – 116, Pakistanu – 102, po kilkudziesięciu z Etiopii, Maroka, Algierii, Burkiny Faso, Beninu, Czadu, Sudanu, Wybrzeża Kości Słoniowej.

Tydzień temu król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud stanowczo sprzeciwił się jakiemukolwiek podawaniu w wątpliwość organizacji pielgrzymki do Mekki przez jego kraj.

W 1990 roku doszło podczas hadżdżu do zadeptania 1426 ludzi w tunelu w pobliżu Miny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl