Polacy mają problemy ze spłatą kredytów

Łatwo wziąć, trudniej zwrócić. Kredyt. Coraz więcej Polaków ma problemy ze spłata swoich zobowiązań. Zaległe kredyty to już miliardy złotych. Ze spłatą długów zalega prawie dwa  miliony, 339 tysięcy osób. To najwięcej od kilku lat.

Mieszkanie, samochód, sprzęt gospodarstwa domowego, meble, wakacje – na to najczęściej Polacy zaciągają kredyty. Popularne są też tak zwane chwilówki. Kredyty na bieżące wydatki, krótkoterminowe są łatwo dostępne i niestety wysokooprocentowane.

Mariusz Hildebrand, prezes Biura Informacji Gospodarczej Info Monitor które opracowało raport o długach, mówi że najwięcej dłużników mieszka na Śląsku i Mazowszu. Tam też jest najwięcej przeterminowanych kredytów.

Mając niespłaconą kolejną pożyczkę, czy niezapłacony rachunek telefoniczny można trafić do rejestru dłużników. Trafiają tam nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorstwa. Tego sypu systemy informacji kredytowej i gospodarczej są – jak podkreśla Krzysztof Piertaszkiewicz, prezes Związku panków Polskich, bardzo potrzebne samej gospodarce. Pomagają wielu przedsiębiorcom.

O ile rosnące, racjonalnie, długi nie są groźne, to rosnące niespłacone niepokoją, bo pokazują to co naprawdę dzieje się w gospodarce.

 

 

 

TV Trwam News 

drukuj